Olympijské hry brzy začnou, dočkáme se ale jejich konce?

01_oh

V japonském Tokiu se již vše připravuje na zahájení již jednou odložených Olympijských her. Poprvé za 124 let existence novodobých her nesouhlasí označení Olympijských her se skutečným rokem konání, zdá se ale, že i přes všechny peripetie skutečně začnou. Některé sportovní soutěže již koneckonců začaly. Nic z toho ale neznamená, že se dočkáme jejich konce. Situace totiž není ani zdaleka ideální.

Bez diváků a s opatřeními

Pandemická situace je v Japonsku i jinde ve světě stále poměrně složitá a konání her v obvyklém formátu nepřichází v úvahu. Obrovské náklady, které by sebou definitivní zrušení tokijských her přineslo, znamenají, že japonská vláda rozhodla o jejich konání. Hry v roce 2021 ale budou vypadat úplně jinak, než všechny předchozí. Předně se budou soutěže konat bez diváků. Ani domácí, kteří přístup na sportoviště původně mít měli, se nakonec nebudou moci zúčastnit.

Stejně tak budou sportovci i realizační týmu pod drobnohledem. Dodržovat budou muset systém „bublin“ i pravidelného testování. Olympijskou vesnici ale od zbytku Tokia nelze izolovat zcela stoprocentně. To mimo jiné znamená, že osud Olympijských her Tokio 2020 konaných v roce 2021, bude nejistý až do doby, než definitivně skončí.

02_OH

Foto: Pixabay

Zrušení nelze vyloučit

V době, kdy má tato událost světového významu začít, je počet nových případů covid-19 v Japonsku na vzestupu (týdenní průměr je asi 5000 pozitivně testovaných denně) a je zcela nepochybné, že země prochází epidemickou třetí vlnou.

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach sice uklidňuje, že zrušení her „není absolutně na stole“, hlavní slovo mají v tomto případě samozřejmě Japonci. A předseda japonského organizačního výboru, Toshiro Muto, odpověděl na otázku, zda by mohlo dojít ke zrušení, obecným „počet nakažených budeme pečlivě sledovat a v případě, že se situace zhorší, rozhodneme se co dál“. V politickém žargonu tak zrušení Olympiády nevyloučil.

Již nyní je mezi účastníky her přes 70 pozitivně testovaných (včetně některých českých sportovců) a vezmeme-li v potaz, že situace je v Japonsku každým dnem horší, to, že Olympijské hry nebudou řádně dokončeny, je zcela reálnou možností. Kromě obvyklého „Nechť Hry započnou“ je tak na místě zvolat i „Ať zdárně skončí“.

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.