Američané chtějí podíl v českém Avastu

01_avast

Každá česká firma, která dokáže uspět v zahraničí, stojí za pozornost. Pokud pak navíc uspěje ve vyloženě globálním měřítku, je na místě smeknout pomyslný klobouk. To je i případ brněnského Avastu, výkladní skříně českého technologického a IT sektoru. Úspěch v tomto měřítku pak znamená i zájem ze strany významných zahraničních investorů, kteří jsou ochotni za podíly v těchto firmách zaplatit horentní sumy. A právě to se nyní týká i zmíněného Avastu.

Avast v americkém hledáčku

Avast Software s.r.o. je česká společnost, která již 30 let působí v oboru počítačové bezpečnosti a vývoje antivirových programů. Ve svém oboru patří ke světové špičce a své pobočky má na několika kontinentech. Hodnota společnosti je odhadována na 180 – 220 miliard korun a v souvislosti se stále vzrůstajícím počtem závažných kybernetických útoků po celém světě se nezdá, že by v blízké budoucnosti neměli v Avastu co na práci. Lze tedy očekávat, že společnost dále poroste.

Toho si je vědomo i vedení americké společnosti NortonLifeLock (řadě lidí asi známější pod původním názvem Symantec Corporation), která by ráda odkoupila v Avastu významný podíl.

02_avast

Foto: Pixabay

Avast jako český superúspěch

Jak již bylo řečeno, Američané nechtějí koupit celou firmu, nýbrž její minoritní podíl, který v současnosti drží ve svých rukou původní zakladatelé společnosti. Mluví se o balíku 35 procent akcií. I tak ale půjde o obří transakci, navíc takovou, ve které ani na jedné straně nefiguruje stát. Avast zkrátka pronikl mezi globální elitu v prominentním technologickém sektoru.

Koupě podílu americkým investorem bude samozřejmě znamenat významné změny. Avast by přestal být českou firmou (dalšími významnými akcionáři jsou především nadnárodní investiční fondy), což by mohlo znamenat přesun na americkou burzu (v současné době se Avast obchoduje v Londýně), či přesun centrály společnosti za oceán.

Rozhodnutí o koupi podílu by mělo z americké strany padnout do poloviny srpna.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/globalni-produkt-z-ceska-prodej-avastu-muze-znamenat-zlom-v-porevolucnich-dejinach-1382251

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.