p. a.,p. m.

Tipy, jak ušetřit za vodu nebo energie

Štvou-li vás někdy vysoké ceny energií či vody, je tento text pro vás. Dnes se totiž podíváme na pár užitečných triků, které vám mohou spotřebu vašeho domu nebo bytu výrazně snížit. Ať už se jedná o spotřebu elektřiny, plynu nebo vody. Pojďme tedy na to!

Teplo – hlavní pravidla

Zde nabízíme pár triků a pravidel, která jsou ve své podstatě vlastně základní, avšak někdy stane se, že právě odchýlení od nich může mít na svědomí zvýšení spotřeby v domácnosti. Tak například krátké, zato však intenzivní větrání. Dále je známo, že úspornější je horká sprcha nežli vana. Topná tělesa nedávejte před skříň a nebo vybírejte vhodnou teplotu na termostatu pro každou místnost. V ložnici třeba nemusí být nutně horko, zde stačí nižší teploty. Další věcí jsou dobře utěsněná okna nebo třeba zateplení stavby.

Plyn

Pokud chcete ušetřit na dodavateli plynu, určitě je dobré vyzkoušet si to nejdříve propočítat na různých kalkulačkách. Není také od věci podívat se na webovou stránku Energetického regulačního úřaduwww.eru.cz. Zde najdete vítěze různých průzkumů výhodnosti. Právě kalkulačky jsou výborným nástrojem. Zadáte svou spotřebu a dostanete ceny od mnoha dodavatelů. Rozdíl v částkách přitom nemusí být úplně malý. Například rodina se spotřebou 10 MWh získá nabídky od 10 tisíc korun až do dvojnásobku.

Tipy, jak ušetřit za vodu

Teď se podíváme na triky s vodou, které může udělat každý z nás pro nižší spotřebu. Například takové sprchování. Namočte se, vypněte vodu a namydlete se, až poté zase zapněte vodu a opláchněte se. Může se to nezdát, ale ušetří se tím opravu velké množství vody. Dalším bodem může být recyklace vody. Vždy když k tomu budete mít příležitost, využijte již použitou vodu. Vodou z pračky třeba umyje podlahu nebo zalijte záchod. Kytky zase můžete zalévat vodou, kterou jste oplachovali například ovoce. Prádlo lze pak třeba namočit do vody, kterou napustíte do kbelíku, když čekáte až začne téct teplá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *