Podílové fondy jako nástroj ke spoření pro děti

Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Chce mu co nejvíce usnadnit start do života – zajistit ji základní potřeby, jako je pocit bezpečí, lásky, dostatek potravin a dalších základních potřeb. Tento start je v rukách každého rodiče. Už od narození by ale rodiče měli myslet také na to, jak svým dětem usnadnit start do vlastního života – odloučení se z mateřského domu a bydlení ve vlastním.

Podílové fondy

Proto je vhodné začít svým dětem spořit co nejdříve. Například podílové fondy mohou být vhodným investičním nástrojem. Banky vycházejí vstříc poptávce svých klientů, a tak už dnes nabízí smlouvy, které se dají uzavřít přímo na jméno dítěte. V případě, že bude chtít rodič manipulovat s podílovým fondem (změna strategie, výběr peněz), může být značně omezen svolením opatrovnického fondu.

Kdy se vyplatí založit podílový fond?

Pokud máte větší částku peněz, kterou chcete dítěti uložit již ke dni jeho narození, pak jsou podílové fondy vhodnou možností. Zvolit přitom můžete strategii, která vám bude na míru. Strategie podílových fondů může být krátkodobá, střednědobá nebo dlouhodobá. Výhodou fondů dlouhodobého horizontu je to, že zajistí zhodnocení slušně nad hranicí inflace.

Jaký je výnos podílových fondů?

Ať už vám banky slibují cokoli, výnos z konzervativních fondů se pohybují obvykle ve výši dvě až tři procenta ročně. Vyvážené fondy mohou vynést čtyři až pět procent ročně, avšak přináší také větší riziko. Dynamické fondy jsou nejrizikovější, ale mohou přinést šest až osm procent ročně.

Poplatek za správu podílových fondů

Pokud zakládáte podílové fondy pro své děti, pak poplatek za jejich správu neplaťte v horizontu delším než je 18 (respektive 26 let). Podílové fondy tedy mohou být vhodnou formou spoření pro dítě, je ale potřeba rozhodnout se, nakolik chcete riskovat. Podle toho pak zvolíte investiční strategii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *