01_nadzvukove

Americké letecké společnosti vykročily do budoucnosti

V posledních dnech a týdnech plní přední stránky světových deníků texty o velkých amerických leteckých společnostech. Nejedná se ale možná trochu překvapivě o texty popisující  jejich návrat na oblohu s tím, jak ve Spojených státech (alespoň dočasně) odeznívá koronavirová pandemie a lidé touží znovu cestovat. Spíše než to se diskutují jejich poslední investiční aktivity zaměřené na nové moderní technologie, mezi které patří nadzvuková dopravní letadla nebo elektrické létající taxi.

Nástupce Concordu?

Společnost United Airlines uzavřela na začátku června komerční smlouvu s formou Boom Supersonic sídlící v Denveru o koupi 15 nadzvukových strojů Overture a opci na dalších 35. K vlastní koupi dojde ve chvíli, kdy Overture splní požadavky na bezpečnost, letové vlastnosti a udržitelnost. Benefity nadzvukového cestování jsou více než zřejmé, zkrácení doby např. transatlantických letů na polovinu je snem mnoha cestovatelů.

Po dlouhou dobu bránila většímu rozmachu nadzvukového civilního létání nevýhodná ekonomika. Overture by díky novému typu motorů měla docílit jednak mnohem ekonomičtějšího provozu, jednak udržitelnosti díky tzv. SAF (100 % Sustainable Air Fuel) palivu. Stejně tak by měly motory zajistit níkou míru hluku. Pokud firma naplní své představy, můžeme se těšit na revoluci v civilním letectví a na nového krále, který usedne na trůn uvolněný po uzemnění legendárních Concordů.

01_concorde

Foto: Pixabay

Taxi prosím

Další velmi zajímavá smlouva o předobjednávkách se týká britského start-upu Vertical Aerospace, který získal podporu silného trojlístku American Airlines, Virgin Atlantic a Microsoft. Jeho produktem jsou malá elektrická letadla s vertikálním startem pro provoz na krátkých letech mezi městy v rámci jedné oblasti. American Airlines si jich objednaly na 250, Virgin na 150, celkově již má Vertical Aerospace předobjednávek 1000. Hlavním heslem je i v tomto případě udržitelnost a minimální uhlíková stopa a prakticky bezhlučný provoz.

Ačkoliv je realizace uvedených konceptů (a mnoha dalších) vzdálená ještě několik let a dokud skutečně nevzletí pořád se mohou ozývat skeptici s tím, že nebudou fungovat, je jasné, kterým směrem se bude letecký byznys obrací. Fokus na udržitelnost a ekologii je jasný, současně ale tyto požadavky vůbec nemusí být v rozporu s novými koncepty posouvajícími civilní letectví dopředu.

Zdroje informací: https://hub.united.com/2021-06-03-united-adding-supersonic-speeds-with-new-agreement-to-buy-aircraft-from-boom-supersonic-2653216403.html

https://edition.cnn.com/2021/06/11/business/vertical-aerospace-evtol/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *