Tipy, jak šetřit na provozu domácnosti

Úspora energie

Snížily se vám příjmy, či dokonce část z nich úplně vypadla? Nebo prostě jen nechcete vynakládat finance tam, kde je lze ušetřit? Pak jde o text právě pro vás. Dnes se totiž společně podíváme na pár tipů, které vám pomohou s šetřením při běžném provozu vaší domácnosti. Pojďme na to!

Šetření elektřiny

Jedním z míst, kde lze solidně ušetřit větší částky, je spotřeba elektřiny. Základním pravidlem by pro vás měla být instalace úsporných žárovek. A to v celém domě. Spotřebovávají až o 90 % méně energie. I když jsou dražší, ve výsledku se vám tato investice vyplatí. To samé platí i o dalších spotřebičích. Kupujete-li nové, vždy se zaměřte na ty se sníženou spotřebou energií. Máte-li u svého dodavatele takzvanou dvoutarifovou sazbu (tzn. noční proud levnější než denní), časujte vaše spotřebiče na noc a například perte či zapínejte myčku až v noci. Posledním typem je vyvarování se vkládání teplých věcí do ledničky. Dávejte je tam až budou studené, sníží se spotřeba tohoto spotřebiče.

Úspory na spotřebě vody

Další oblastí je voda a její využívání. Prvním tipem je používání pákových vodovodních baterií. Jsou úspornější než klasický kohoutek. Dále jde o to, abyste si zvykly na šetření vody při jejím používáním. Například čištění zubů. Vypínejte vodu na úseky, kdy ji k čištění nepotřebujete. Další tipem je již klasika. Spíše se sprchujte, než koupejte. Při napuštění vany se totiž spotřebuje daleko více vody než při rychlém sprchování.

Šetření při vaření

I při vaření lze ušetřit nějakou tu korunku. Například tím, že budete využívat teplo vaší varné plochy. Pokud končíte s vařením, vypněte desku například o pět minut dřív. Teplo ještě chvíli zůstane a bude ustávat pomalu. Jídlo se mezitím „dodělá“. Dalším typem je kontrola stavu jídla v troubě primárně přes sklo. Otevírání trouby uniká až 20 % tepla a trouba tak musí opět přidat na obrátkách. Dále také používejte častěji mikrovlnku pro ohřívání jídla.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.