Mzda je stále nejdůležitějším argumentem pro změnu práce

Práce

Uvažujete o tom, že byste si našli novou práci? Proč ne? Vždyť ta stávající rozhodně nemusí být tím pravým ořechovým, co by pro vás bylo jako stvořené. V uplynulém roce změnila práci zhruba pětina českých zaměstnanců, třetina má v plánu odejít letos. Hlavním motivem změny zaměstnání se stala bezesporu honba za finančními prostředky. Jinými slovy, tyto lidi láká hlavně vyšší plat. V závěsu je jistota daného zaměstnání. Výsledky letošního ročníku průzkumu zaměstnaneckých preferencí Randstad Employer Brand Research hovoří jasně.

Důvody k odchodu od stávajícího zaměstnavatele

Co se týká nízké mzdy, tak kvůli té odchází 55 % respondentů. Celkem 49 % respondentů hovořilo o neatraktivních benefitech. Na nedostatek příjemné pracovní atmosféry si stěžovalo celkem 54 % respondentů. Nejistota zaměstnání nejvíce vadí 47 % lidí. 41 % má problém s finančním zdravím a 40 % s minimální možností kariérního růstu.

Důvody pro věrnost jsou také jasné

Jak zajímavá mzda, tak i solidní benefity jsou motivem pro to, aby zůstali, celkem u 69 % lidí. Jistota zaměstnání je velmi důležitá pro 55 % lidí. Jednu z ústředních rolí hraje také pohodová pracovní atmosféra. Jde o 53 %. Zapomenout nelze na finanční zdraví, jež je rozhodující pro 48 % respondentů. Kariérní růst preferuje 36 % lidí. Na významu nabrala významu lokalita výkonu práce. Na důležitosti získal i význam práce.

Vyšší mzda až o 20 %

Zhruba třetina zaměstnanců u nás opustila zaměstnavatele proto, že chtěli vyšší plat. Jinde se dostali ke zvýšení mzdy o 10 %, v některých případech klidně i o 20 %. Hodně důležitá je mimo samotné finanční prostředky také jistota práce. Obecně se očekává, že chuť zaměstnanců měnit práci se bude v následujících měsících rapidně snižovat.

Genderové rozdíly jsou patrné

Argumenty, které byly zmíněny se liší také dle pohlaví. Tak třeba u platy a benefity jsou nejdůležitější pro 71 % žen, u mužů jde jen o 67 %. Jistota zaměstnání je nejdůležitější u 54 % žen a 52 % mužů. U příjemného pracovního prostředí jde o 54, resp. 49 % respondentů.

Zdroj dat: Randstad.cz

Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.