Termínované vklady: Víte, jak fungují?

Peníze

Termínovaný vklad je jedna z možností, jak zhodnotit své finance. Stačí jen jednorázově vložit peníze a několik týdnů, měsíců nebo let na ně ani nesáhnout. A jaké má termínovaný vklad podmínky, jak se liší od běžného účtu nebo jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Co je termínovaný vklad?

Termínovaný vklad je jednorázový vklad na bankovní účet, kde se peníze úročí určitou sazbou po určitou dobu.  Na rozdíl od běžných účtů, ale nejsou termínované vklady určené pro běžný platební styk, to znamená, že z nich nelze platit nebo si na takový účet nechat poslat výplatu.  Nejedná se však ani o spořící účet, protože  ze spořícího účtu si můžete peníze vybrat kdykoliv, ale na termínovaném účtu musí peníze po nějakou dobu zůstat. Pokud byste je chtěli vybrat dříve, musíte zaplatit sankční poplatek.  Termínovaný vklad si může zřídit kdokoliv, tedy fyzická i právnická osoba, liší se ale podmínky především v délce trvání vkladu a také ve výši vkladu a měně.

Typy termínovaných vkladů

Termínované vklady se liší sazbou úroků.  Účet pak může být úročen buď pevnou sazbou, stejnou po celý čas trvání vkladu, nebo sazbou pohyblivou, která se mění podle úrokových sazeb na mezibankovním trhu. Každá banka se může rozhodnout, jakou sazbu nastaví, ale obecně platí, že čím déle necháte peníze na termínovaném účtu ležet, tím vyšší úrok vám banka nabídne.  Termínované vklady můžeme dále rozdělit podle délky trvání a to na krátkodobé od 7 dní do 12 měsíců, střednědobém 2 až 4 roky nebo dlouhodobé vklady, které jsou splatné nejdříve po 5 letech.  Dalším možným dělením je dělení termínovaných vkladů na vklady s jednorázovou splatností nebo revolvingové vklady s automatickým obnovením.

Výhody a nevýhody

Výhodou termínovaných vkladů je, že jsou snadno dostupné, peněžní prostředky jsou zhodnoceny výhodněji než na běžném účtu.  Navíc podle Zákona o bankách jsou termínované vklady pojištěny. Naopak nevýhodou jsou buď sankce, nebo dokonce nemožnost předčasného výběru peněz. Z úroků z vkladu také musíte zaplatit 15% daň a banky při uzavření mají podmínku minimálního vkladu, který se pohybuje v rozmezí od 1 000 až 100 000 korun.

Tereza Hubíková

Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.