Aukce

Realitní aukce a její výhody

Chcete prodat nebo koupit nemovitost?  Zkuste realitní aukce. Realitní aukce je podobná dražbě nemovitosti, ale aukce je mnohem flexibilnější!  V čem spočívá realitní aukce a jaké má výhody?

Princip aukce

Pravidla realitní aukce jsou upřesněna v zákoně č. 89/2012 Sb. občanského zákoníku a nespadá tedy pod zákon o veřejných dražbách.  Každá aukce má stanovenu vyvolávací cenu, to znamená výši minimálního případně maximálního příhozu. Dále je stanoven začátek i konec aukce. Typickým příkladem jsou online aukce, kdy jsou zájemci v anonymitě a mají možnost reagovat na aktuální vývoj cen.

Výhody pro prodávající

U aukcí i dražeb jde o poskytnutí, co nejlepší nabídky pro prodávajícího a o přihazování peněz. U aukcí přitom nemusí rozhodnout nejvyšší nabídka. Čím vyšší je částka, kterou kupující nabízí, tím výhodnější je samozřejmě aukce pro toho, kdo prodává. Prodávajícího v aukci zastupuje realitní makléř, který má za úkol posoudit a navrhnout cenu nemovitosti, jenž prodává. Díky aukci je tak možné prodat nemovitost za vyšší cenu než je ta tržní.  Realitní aukce jsou také výhodné pro obce nebo města, která chtějí rozprodat např. byty z vlastnictví dané obce/ města.  Tímto způsobem obce či města mohou bydlení nabídnout většímu množství klientů, mohou zrealizovat hromadnou prohlídku a zároveň provést prodej několika bytů najednou.

Výhody pro kupující

Pro kupujícího je při realitní aukci výhodný fakt, že vždy nemusí zvítězit nejvyšší nabídka. Navíc pro podávající může být kromě financí rozhodující i termín úhrady nebo zdroje, ze kterých bude pořízena nemovitost. Nákup lze totiž hradit i hypotékou. Při dražbách musí zájemci nejprve složit dražební jistotu. U aukce je to naopak, rezervační poplatek zájemci složí až po vyhodnocení aukce. Pro kupující je aukce také výhodná, pokud má nemovitost málo zájemců, cena nebude stoupat nebo pokud bude prodávající cenu snižovat z nedostatku zájemců.

Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *