Dukovany

Tendr na Dukovany – vybereme si, kam chceme patřit

Jsou toho, v poslední době obzvláště plná média. Pro plánovanou dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, respektive její rozšíření, musíme, jako Česká republika, vybrat dodavatele. Kdo jím bude? Nyní se hovoří zejména o francouzské, americké, jihokorejské a ruské společnosti, kterým bude vládou zaslán bezpečnostní dotazník k projektu. Vybíráme si jen dodavatele? Ne tak úplně.

Kdo jsou zmiňovaní dodavatelé

Jako bylo již zmíněno. Nejvíce se uvažuje o firmách z USA, Jižní Koreje, Francie či Ruska. Jak píše Dana Drábová, jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, ve svém komentáři pro Forbes – všichni zmiňovaní mají velké zkušenosti s jadernými projekty. Všichni mají také reference z jiných, již dokončených projektů. Problém však může nastat v tom, že ani jedna ze společností nemá v poslední době dokončený projekt v USA nebo Evropě.

Náklady na jaderné elektrárny rostou

Dále také fyzička ve svém komentáři zmiňuje, že všechny projekty zmíněných dodavatelů se v minulosti potýkaly s problémy, a to zejména kvůli ztrátě zkušeností jejich dodavatelů a subdodavatelů s výstavbou jaderných bloků. Náklady na tyto stavby se také výrazně zvýšili po havárii jaderné elektrárny Fukušima I., která se odehrála před deseti lety.

Problém s Rusy a Korejci

Další problémy se mohou týkat ruského a jihokorejského dodavatele, tedy společností Rosatoma a KHNP. Nabízejí totiž nižší ceny stavby. Průměrně se totiž od dodavatelů dozvídáme o ceně, která v přepočtu na investiční náklady na jednotku instalovaného výkonu dělá asi 5000 eur za kilowatthodinu pro Dukovany. Rozpětí nabídek je však od 3000 eur do 8000 eur. Nižší náklady nabízí právě Rusové a Korejci. Podíváme-li se na jejich mimoevropské projekty, je pravda, že dokážou stavbu provést s nižšími náklady. Problémem však je, že nevíme, k jakým navýšení dojde u nás. Data z Evropy z poslední doby nejsou. Nabídky Rosatomu pro Maďarsko či Finsko jsou okolo 5000 eur za kilowatthodinu. Ani jedna stavba však nezačala a nelze si tedy ověřit zvyšování nákladů v průběhu stavby. Tak jako tak, Rosatom už je zřejmě po kauze s Vrběticemi minulostí.

Vybíráme si i politicky

Nakonec Dana Drábová uvádí, že v neposlední řadě bude volba dodavatele pro Dukovany i politickou volbou. Dodavatel se totiž stane, ať chceme či nikoli, naším partnerem. Jaderná energetika nemůže být oddělena od politiky, a jde tedy i o politicko-bezpečnostní rozhodnutí. “Vybíráme si tedy i to, kam budeme patřit,” ukončuje Dana Drábová svůj komentář.

Zdroj info: Komentář Dany Drábové pro Forbes
Náhledové foto: Petr Adámek https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nuclear.power.plant.Dukovany.jpg

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

2 komentáře

  1. Jj Odpovědět

    Jak dlouho už je po revoluci? A pořád platí, že se nemůžeme rozhodovat podle toho, co je pro nás nejvýhodnější, ale podle toho, která velmoc je nám nadřazená, komu polezeme… no, až tam a ještě o kousek dál. Nebo se v demokracii ve skutečnosti rozhoduje spíše podle toho, které tajné služby najdou na politiky něco, čím je mohou vydírat, popřípadě podle úplatků?

    “ Tak jako tak, Rosatom už je zřejmě po kauze s Vrběticemi minulostí.“ – takže kauza splnila svůj účel, blahopřeji a doufám, že si někdo nahrabe. Někteří lidé jsou prostě inteligentnější a lepší než ostatní a mají na to právo. Hlavně pozor na závistivce, kteří jim nepřejí.

  2. Martin Vaněk Odpovědět

    Že si zrovna pí. Drábovou vybrali k prezentaci je na zdvižené obočí, neboť to byla právě tato dáma, která už druhý den po nehodě ve Fukušimě tvrdila, že jde jen o zanedbatelnou nehodu lokálního významu… Ale k meritu.
    Celá kauza ve své nahotě i s přidruženým cirkusem jen ukazuje, jací jsme ve skutečnosti otroci – čučkaři na přání pánů z Langley podstrčí veřejnosti naprostý blábol, a naše svoloč v parlamentu vyvolá bouři, která má zase jen odvést pozornost od toho podstatného – drancovat naší zemi smí jen amíci, a jejich zlodějští kamarádi ze Západu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *