02_mhd

Praha zdraží jízdenky na MHD

O tom, že pražský Dopravní podnik pravděpodobně přistoupí ke zdražení jízdného, se mluví již nějakou dobu. Částečně jsou za to zodpovědné výpadky tržeb v souvislosti s koronavirovou pandemií, o zdražení se ale mluvilo již před nástupem epidemie. Přesnou podobu zdražení nyní pražský magistrát zveřejnil a obyvatelé i návštěvníci Prahy se tak mohou připravit na to, co je čeká a nemine. Jaké zdražení se tedy v Praze v nejbližší době chystá?

Krátkodobé jízdné

Praha oznámila zdražení krátkodobého jízdného. Ke zdražení dojde od 1. srpna a týkat se bude prakticky všech typů jízdenek s výjimkou měsíčního a ročního předplatného kupónu. Nejlevnější standardní jízdenka – třicetiminutová – zdraží z 24 na 30 Kč. Devadesátiminutová jízdenka potom bude stát místo 32 Kč celých 40 Kč.

Celodenní jízdenka bude stát nikoliv 110 Kč ale 120 Kč, nová dvoudenní jízdenka bude za 240 Kč, třídenní za 330 Kč a pětidenní jízdenka bude za 450 Kč. Změny čekají i speciální jízdenky: ty platné pro lanovku na Petřín a pro autobus Airport Express z Hlavního nádraží na letiště. V prvním případě již nebude možné využít běžné jízdenky a zavedena bude nová, speciální jízdena pro lanovku v ceně 60 Kč. Cesta na letiště podraží z 60 Kč na 100 Kč.

01_mhd

Foto: Pixabay

Další novinky

K dalším novinkám, které Praha v oblasti hromadné dopravy zavede, je maximální denní cena jízdného. Ta bude fungovat tak, že jakmile člověk utratí v jeden den za jízdné 120 Kč, další jízdenky už si kupovat nemusí. Podmínkou však je, aby jízdenky nakupoval přes aplikaci Lítačka.

Novinkou je také tarif pro lidi ve hmotné nouzi, kteří pobírají příspěvek na živobytí. Ti za měsíční jízdné zaplatí místo 550 Kč pouze 165 Kč, za čtvrtletní potom 444 Kč. Zvýšení čeká i pokuty za jízdu bez platné jízdenky z 800 Kč na 1000 Kč.

Zdroj informací: https://www.penize.cz/doprava/425854-praha-zdrazi-jizdenky-nejchudsim-da-slevu

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *