Temné vyhlídky: Klimatické změny nám pravděpodobně zdraží zboží

přístav

Letošní vlna extrémních veder a požáry v oblasti Středomoří nebo bezprecedentní úbytky ledu na Antarktidě či v Grónsku. Touto optikou vnímá většina lidí probíhající klimatickou změnu. Jde pro ně o fenomén, který náš život buď neovlivní vůbec, anebo pouze v podobě jednorázových událostí jako jsou zmíněné požáry, které budou častější. Skutečnost je ale taková, že globální změna ovlivní naše životy komplexnějším způsobem. Třeba tím, že nám zdraží potraviny a další zboží.

Problémy na Rýnu 

Řeka Rýn je pro Německo a celou Evropu důležitou obchodní cestou. Protéká přes několik německých měst, která díky němu mají spojení s holandským Rotterdamem, kde se nachází největší evropský přístav. Oběma směry tak po řece putuje zboží i materiál. Zatímco v minulých dekádách byla hladina vody na Rýnu víceméně neměnná, v posledních několika málo letech se snižuje. Tím pádem se snižuje i přepravní kapacita lodí a s tím rostou náklady na dopravu.

I velké společnosti jako Maersk, nebo Hapag-Lloyd již svým zákazníkům oznámili, že musí zvýšit ceny právě v důsledku klesající hladiny Rýna. Je nevyhnutelné, že vyšší ceny za dopravu povedou ke zvýšení cen daného produktu. Přes Rýn se dopravuje také velké množství nafty, nebo ropných olejů a v jejich případě se cena dopravy za několik posledních měsíců zdvojnásobila.

Rýn

Foto: Pixabay

Nejen doprava je rizikem

Globální klimatická změna vede ke stále častějším extrémům v počasí. Ty značně ovlivňují zemědělskou produkci po celém světě. V posledních měsících se extrémní počasí významně podílelo například na nižší úrodě rajčat a některých druhů rýže v Indii, která musela dokonce zakázat jejich vývoz. To má pak nevyhnutelný dopad na ceny produktů na světovém trhu. Nedávno se to samé týkalo třeba produkce kávy. Není těžké pochopit, že čím častější extrémní počasí bude, tím více problémů bude působit zemědělcům.

Zdroje informací: https://foreignpolicy.com/2022/07/23/climate-rhine-river-transport-germany/, https://www.bloomberg.com/news/features/2023-07-31/low-rhine-river-levels-puts-europe-s-most-important-trade-route-at-risk

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.