Opravíte dům po babičce? Na dotaci nemusíte mít nárok

dotace

Polovina léta je pryč, a i když je začátek srpna, tak počasí připomíná spíše podzim. Panují spíše podprůměrné teploty provázené deštěm. Kde jsou ta saharská vedra, jak předpovídali? Nicméně za pár týdnů, respektive od září, budou moci vlastníci rodinných domů a celoročně obývaných chalup čerpat dotaci „Oprav dům po babičce“ z programu zvaného „Nová zelená úsporám“. Vyplácet ji bude Státní fond životního prostředí (SFŽP).

Podmínky pro získání dotace

Pro získání dotace je potřeba, aby byl majitel ekonomicky aktivní. Jedná se tedy o zaměstnance, podnikatele, živnostníky, ale třeba také o pracující studenty, kteří dovršili osmnácti let, pracující důchodci nebo rodiče na mateřské. Nezáleží na způsobu, jakým dotyčný získal nemovitost. Důležité je vlastnit nemovitost i deset let po provedení úprav.

Dotaci nelze získat, jestliže nemá žadatel plnou moc. Nejčastějším důvodem bývá exekuce nebo insolvenční řízení. Dotaci nelze získat ani v případě, že byla nemovitosti v minulosti poskytnuta dotace.

Dotací může získat i chalupu

Dotaci tak může získat kromě rodinných domů i rekreační nemovitostirekreační nemovitosti, kde má žadatel nahlášený trvalý pobyt. Peníze lze použít na stávající rodinný dům postaveným před rokem 2013 i na výstavbu nového. Peníze ale nelze použít na úpravy, jež by snižovaly energetickou účinnost domu. Pokud by vás napadlo pronajímat tento objekt, tak ani v tomto případě neuspějete.

Dotace slouží na zateplení domu, pořízení kotle, kamen nebo tepelného čerpadlatepelného čerpadla, fotovoltaiky, nabíječky na elektromobily, zelené střechy, zachycování dešťové vody atd.

Výše částky

Výše dotací se liší podle toho, na co budete žádat.

  • zateplení – možnost dotace až 50 procent nákladů do maximální výše jednoho milionu korun,
  • tepelné čerpadlo – až 140 tisíc korun,
  • fotovoltaika – 200 tisíc korun,
  • zelená střech – až 100 tisíc korun.

Celkově můžete dosáhnout na dotaci vyšší než jeden milion korun. K této dotaci lze získat ještě navíc i bonusy. Například se tak může jednat o domy v sociálně a strukturálně znevýhodněných regionech. Počítá se také s možnou dotací rodin s nezaopatřenými dětmi. Za každé dítě je tak možné dostat 50 tisíc korun. V případě, že je dítě ve střídavé nebo společné péči, tak 25 tisíc korun, je ale možné, že se dočkáme ještě drobných úprav.

Pozor na ztrátu peněz

Tím, že žadatel získá dotaci, neznamená, že nemůže přijít o peníze. Pokud žadatel poruší některou z podmínek programu, tak hrozí, že vrátí dotaci nebo její část. Nesplněním podmínky deseti let trvalého bydliště v nemovitosti bude záviset na okolnostech případu. Vrácení plné výše dotace se očekává pouze v situacích, kdy bude prokázané obcházení podmínek, jako je prodej nemovitosti.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/finance-na-zatepleni-domu-da-stat-milion-predem-40439879https://novazelenausporam.cz/

Náhledové foto: Pixabay