Cestovní ruch v Česku se vrací do původních kolejí

Praha

Státní agentura CzechTourism provedla průzkum, který odhalil, jak to u nás bylo v prvním čtvrtletí s příjezdovou turistikou. Čísla ukazují, že cestovní ruch se u nás vrací na předcovidovou úroveň. Přijíždí více návštěvníků ze zahraničí, ale činí se i domácí.

Příjezdová turistika v prvním čtvrtletí roku 2024

V prvních třech měsících letošního roku přespalo v českých ubytovacích zařízeních celkem 4,1 milionů návštěvníků. Lehkou většinu, 53 %, přitom tvořili domácí turisté a na ty zahraniční připadlo 47 % přespání. V případě cizinců se jednalo nejčastěji o Němce, Slováky, nebo Poláky. Poměrně dost turistů ale do Česka zamířilo i ze Spojených Států, Jižní Koreje, či Tchaj-wanu.

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostl počet zahraničních turistů o 17 % a počet přespání potom narostl o 7,7 % na celkových 10,6 milionů. Zahraniční turisté míří nejčastěji do Prahy, ale také do Karlovarského a Jihomoravského kraje.

Praha

Foto: Pixabay

Chování zahraničních turistů

Právě rostoucí počet přenocování, tedy prodlužující se pobyty jsou stejně dobrou zprávou jako samotný počet turistů. Tento parametr se výrazně více mění u zahraničních turistů, ale v menší míře platí i pro ty české. Není příliš překvapivé, že cizinci u nás utrácejí více než domácí turisté. I proto na ně míří většina kampaní, u turistů ze vzdálenějších destinací. V tomto ohledu jsou důležité přímé lety. Přímý let z New Yorku tak zvyšuje počet amerických turistů u nás, spojení z Dubaje zase pomáhá českým lázním při lákání arabské klientely. To samé platí pro linku z Tchaj-wanu. Lze očekávat, že pozitivní efekt bude mít i obnovené spojení s pevninskou Čínou. Mělo by napomoct opětovnému návratu čínských turistů.

Zajímavé je, že nejdelší pobyty si připisuje Karlovarský kraj, zatímco na počet turistů jej překonává Královehradecký kraj, který navštívilo nejvíce lidí hned po Praze.

Zdroje informací: https://www.czechtourism.cz/cs-CZ/Novinky/Archiv/2024/05/V-prvnim-ctvrtleti-letosniho-roku-pricestovalo-do

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.