Téměř šest tisíc zrušených letů přes víkend kvůli variantě omikron

Letiště

Vánoční víkend přinesl kromě mnoha rodinných setkání u vánočního stromečku také téměř šest tisíc zrušených letů po celém světě. Nejednalo se přitom o důsledek vládních nařízení a zákazů, ale o situaci, kterou jako nezbytnou vyhodnotily samotné aerolinky. Co konkrétně se na světě děje? A kde tkví příčina tohoto stavu?

Rušené lety

Konkrétně bylo po celém světě zrušeno 5700 letů jak vnitrostátních, tak mezinárodních. Z toho 1700 byly lety počínající či končící ve Spojených státech. Počet zájemců o létání však nikterak neklesá, naopak, zájem o cestování je – především ve Spojených státech – stále velký.

Stejně tak k rušení letů nenutí společnosti vládní opatření. Naopak, Spojené státy uvolnily pravidla pro cestování z mnoha afrických zemí. Důvodem je šíření nové varianty omikron, která se vyznačuje významně vyšší nakažlivostí v porovnání s doposud dominantní variantou delta.

Cestování

Foto: Pixabay

Omikron útočí

Důvodem rušení letů je vysoká nemocnost mezi piloty a palubním personálem. Právě nedostatek lidí způsobený prudkým šířením varianty omikron začal brzdit letecké společnosti. Velké americké letecké společnosti mluví o rušení cca deseti procent letů, např. v případě velkých čínských společností China Eastern nebo Air China to je ale dokonce 15-20 procent.

V České republice zatím varianta Omikron teprve „přebírá vládu“, lze však očekávat, že i u nás bude znamenat větší množství nakažených. I když se podle prvotních informací z Jihoafrické republiky a Velké Británie zdá, že omikron ve skutečnosti neznamená tak vysokou pravděpodobnost vážného průběh, díky extrémní nakažlivosti může z epidemiologického hlediska znamenat stále vážný problém. A problémy aerolinek ukazují na to, jaké problémy lze mimo jiné čekat.

Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/12/23/business/united-delta-cancellations-christmas-eve/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.