Největší hrozba pro bohatství a majetek? Jednoznačně inflace, míní dle průzkumu bohatí

Inflace

V jedenáctém ročníku unikátního výzkumu českých a slovenských dolarových milionářů Wealth Report 2021 vyzdvihlo 57 % respondentů inflaci jako největší hrozbu současnosti. Naprostá většina bohatých také předpokládá, že inflace překoná dlouhodobé inflační cíle centrálních bank, které jsou v případě ČNB ve výši 2 procent. Listopadová míra inflace se přitom dle dat ČSÚ dostala na 6 procent.

Každý dvanáctý dolarový milionář dle zmiňovaného průzkumu nyní počítá s mírou inflace kolem 10 procent.Přesto bohatí i nadále považují danou ekonomickou situaci také za příležitost pro své investice, ovšem s tím, že s ohledem na inflaci přehodnocují své investiční rozhodování.

Investice jako nástroj proti inflaci

Jednoznačným řešením, jak ochránit peníze před inflací, je dle českých a slovenských milionářů investování. S výrokem, že významný podíl jejich investic, například investic do nemovitostí, zároveň slouží jako zajištění proti inflaci, souhlasí více než 80 % z nich.

54 % českých a 58 % slovenských bohatých aktuálně vyhledává více rizikové investice, které díky vyššímu výnosu mohou překonat míru inflace. Mezi rizikové investice patří také kryptoměny, i ty mohou dle výzkumu fungovat jako ochrana před inflací. Jistotu a bezpečí však stále nabízejí primárně konzervativní investice, kterým vévodí nemovitosti. To je také důvod, proč jsou nemovitosti jako investice tak vyhledávané. V případě drobných investorů jde zpravidla o is-not-seznam-user]investiční byty[/is-not-seznam-user]investiční byty, menší byty vhodné k pronájmu. Dle průzkumu Generali Investments je vyhledává asi 30 procent aktivních investorů.

Luxus jako konzervativní investice

Investorský zájem směřuje i k dalším typům nemovitostí, v případě movitých investorů jde i o luxusní is-not-seznam-user]rezidenční projekty[/is-not-seznam-user]rezidenční projekty. Jedním z těch nejzajímavějších je projekt společnosti PSN Vanguard Prague. Naddimenzovaná budova Microny v pražských Modřanech, původní továrna na letecké přístroje se jako Vanguard Prague proměňuje v loftové bydlení s fenomenálními výhledy. Obyvatelé Vanguard Prague si výhledy budou moci vychutnávat prostřednictvím velkoformátových oken, soukromých teras svých bytů i společné střešní terasy. Opačná strana budovy, resp. přilehlý protiatomový kryt pak bude obyvatelům bytů k dispozici jako designové wellness centrum se skleněným bazénem v podobě akvária.Unikátem, který nemá obdoby v celé střední Evropě, je autovýtah propojující celou budovu. Umožňuje zaparkovat vůz přímo u vchodových dveří bytu. is-not-seznam-user]Vanguard Prague[/is-not-seznam-user]Vanguard Prague se 150 luxusními lofty je přitom jen jedním z aktuálních 25 rezidenčních projektů PSN. Společnost v následujících pěti letech vystaví v Praze až 3 000 nových bytů.

Zdroje info: J&T BANKA Wealth Report 2021, ČSÚ, ČNB, Generali Investments, PSN

Autor: Ing. Radka Křivánková
Marketing Expert, který přemýšlí v souvislostech a synergicky spojuje business a wellbeing

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.