Svět se musí připravit na problémy s nedostatkem hnojiv

hnojiva

Ruská agrese na Ukrajině pokračuje již třetím měsícem a její konec zatím není nikde v dohledu. Šoky, které vysílá válka do globální ekonomiky, jsou stále výraznější a týkají se stále více a více oblastí. Potravinové zabezpečení je jednou z nich. A právě v této oblasti se rýsuje na obzoru velký problém: s hnojivy.

Problémy s hnojivy

Celý svět se podle všeho bude brzy potýkat s nedostatek hnojiv, resp. s jejich horší dostupností. To se samozřejmě negativně odrazí i na ceně potravin. Bez hnojiv se logicky vypěstuje úrody o mnoho méně než bylo zvykem. A protože ceny hnojiv prudce vzrostly, rostou s tím bohužel souvisí i ceny potravin, které letí nahoru opravdu strmě.

Snížení, nebo dokonce úplná nedostupnost potřeb hnojiv sníží produktivitu zemědělství především v chudých zemích. Týká se to především západní Afriky, kde je zajištění dostatečného přísunu potravin již tak komplikované. Nedostatek hnojiv souvisí s kvalitou a množstvím vypěstovaných plodin, kterých může být následně v mnoha částech světa velký nedostatek.

zemědělství

Foto: Pixabay

Příčiny a dalekosáhlé důsledky

Ceny hnojiv na světových trzích stoupají v důsledku nedostatku zemního plynu, do kterého se promítají jak mezinárodní sankce vůči Rusku, tak třeba bouře v Mexickém zálivu.

Kvůli tomu šly ceny hnojiv skokově nahoru. Rostoucí ceny dovedou postupně všechny země k šetření a hnojivo se často bude používat jen na nezbytně potřebnou část plodin. Možností bude i nahrazení běžných hnojiv jinými látkami, které však rozhodně nebudou přispívat k takové kvalitě potravin, na niž jsme byli doposud zvyklí.

Důsledky budou nicméně mnohem širší. Potravinová krize může vyvolávat v různých částech světa nepokoje, což začne ohrožovat politickou stabilitu mnoha regionů.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/hnojiva-svet-zemedelstvi-farmari-plodiny-kriz-ukrajinska-valka.A220502_095220_eko-zahranicni_vebe

https://www.poynter.org/reporting-editing/2022/world-food-supply-threatened-global-fertilizer-shortage/?msclkid=af86291dcf4e11ec85b3f0df5204011b

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.