Obří obchod v herní branži: Microsoft koupil vývojářské týmy za 170 miliard

01_microsoft

O tom, že počítačové hry již dávnou nejsou doménou malé skupiny nadšenců svědčí nejlépe objemy peněz, které se v nich točí. Herní průmysl překonal již před několika lety v obratech průmysl filmový, hraní her se lze věnovat dokonce i profesionálně a prize money na e-sportových turnajích snadno překonávají odměny rozdělované na mnohých věhlasných podnicích klasických sportovců. Není proto divu, že hodnota známých společností zabývajících se vývojem her tomu odpovídá. A velké společnosti jsou ochotné tyto peníze zaplatit, aby je přivedly právě do svého portfolia.

Microsoft spolkl ZeniMax

Jako blesk z čistého nebe rozvířila herní svět zpráva, že Microsoft kupuje společnost ZeniMax, pod kteorou spadá několik věhlasných vývojářských týmů, za 7,5 miliardy dolarů, tj. 170 miliard korun. Softwarový gigant tak pod svoje křídla získá mimo jiné firmu Bethesda a tím i práva na nesmírně populární herní série jako Doom, The Elder Scrolls či Fallout.

Zpráva navíc přichází ve chvíli, kdy Microsoft i jeho největší konkurent na herním poli – Sony – uvádějí na trh své nové herní konzole, v případě Microsoftu jde o XBox, v případě Sony o novou verzi konzole Playstation. Akvizici je tak třeba chápat i v kontextu souboje obou gigantů, neboť jistě podpoří příliv nových zákazníků pro předplatitelskou herní platformu Microsoftu GamePass.

Nákup zjevně zaujal i investory, kteří po jeho oznámení vyhnali cenu akcií Microsoftu o tři procenta směrem nahoru.

01_games

Zdroj obrázku: Pixabay.com

I u nás se dělají hry

Česká republika má ve vývoji her poměrně silnou pozici a mnohé tituly vzniklé v tuzemsku se staly celosvětovými hity. Jmenovat za všechny můžeme např. série Mafia, Hidden&Dangerous či středověký epos Kingdom Come. Právě jeho tvůrce – společnost Warhorse – se stal předmětem největší akvizice týkající se české herní firmy, když jej v roce 2019 odkoupila rakouská korporace Koch Media za 1.1 miliardy korun.

Vzestup herního byznysu v posledních několika mála dekádách je skutečně impozantní.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.