Sundar Pichai opět bránil Google před soudem v antimonopolním procesu

Google

Generální ředitel společnosti Google Sundar Pichai se v úterý podruhé během dvou týdnů vrátil k soudu, aby vypovídal v antimonopolním procesu. Pichai hájil obchodní praktiky Google Play a čelil obviněním, že společnost zneužívá svou tržní sílu. Současně odhalil, že většina z obrovských příjmů, které Google získal v roce 2021, šla do kapsy Applu.

Pichai čelil tvrdému výslechu právníka společnosti Epic

Pichai se snažil obhájit obchodní praktiky obchodu Google Play, který distribuuje aplikace pro software společnosti Android, jenž pohání většinu chytrých telefonů na světě. Google se totiž v antimonopolním procesu brání obviněním, že zneužívá své dominantní pozice na trhu s aplikacemi pro chytré telefony.

Společnost Epic Games, tvůrce populární videohry Fortnite, tvrdí, že systém zpracování plateb v obchodě Play, který inkasuje 15 až 30 % provizi z nákupů v aplikacích, je nezákonný a poškozuje spotřebitele i vývojáře.

Pichaiova výpověď byla často konfrontační. Právník společnosti Epic Lauren Moskowitzová jej například přiměl přiznat, že Google platí společnosti Apple miliardy dolarů za preferenční zacházení.

Pichai přiznává, že Google platí Applu miliardy dolarů za preferenční zacházení

„Apple je pro nás významný partner,“ řekl Pichai. „Spolupracujeme s nimi v mnoha oblastech, včetně vyhledávání, reklamy a cloudových služeb.“

Moskowitzová pak poukázala na to, že 36% podíl společnosti Apple z příjmů z reklamy na vyhledávání v prohlížeči Safari je více než dvakrát vyšší než 16% podíl placený společnosti Samsung. Tento bod měl zřejmě za cíl vykreslit Apple jako jednoho z největších obchodních partnerů Googlu, a nikoliv jako významného konkurenta.

Pichai tvrdí, že Google a Android konkurují Applu

Pichai však trval na tom, že Google a Android konkurují Applu. „Umožňujeme cenově dostupnější chytré telefony,“ řekl. „To je něco, co Apple nedělá.“ Pichai taktéž předložil důkazy o výhodách obchodu Play pro vývojáře. Například uvedl, že obchod Play pomáhá vývojářům dosáhnout širšího publika a generovat vyšší příjmy.

Google Play a jeho lukrativnost

Během Pichaiovy výpovědi se odhalilo, jak lukrativní je obchod Play. Za první pololetí roku 2020 vytvořil provozní zisk ve výši 4,4 miliardy dolarů. Pichai však zdůraznil, že toto číslo nezohledňuje náklady na operační systém Android, který umožňuje konkurenci na trhu s chytrými telefony.

Zdroje info: X, https://news.bloomberglaw.com/ip-law/alphabets-pichai-faces-tough-questions-at-google-play-trial

Náhledové foto: Pixabay