průměrná

Průměrná hrubá mzda se zvýšila – polovina lidí už má přes 30 tisíc korun měsíčně

Loni ve třetím čtvrtletí roku si Češi vydělali průměrně 31 534 korun za měsíc (hovoříme o mzdě před zdaněním). Rok 2019 zajistil zvýšení průměrné mzdy ve třetím čtvrtletí na 33 697 korun měsíčně, což je nárůst o 2 163 korun. Na průměrnou mzdu ovšem spousta lidí nedosáhne, protože průměr značně zkreslují lidé, kteří mají příliš vysoké příjmy. Existuje ještě jedna statistická hodnota, která ale vypovídá o tom, kolik si lidé vydělávají. A tou je medián.

Medián je také na vzestupu

Medián mezd je hodnota, která určuje, že polovina lidí bere plat nad touto hodnotou a polovina lidí pod touto hodnotou. Ve třetím čtvrtletí roku 2019 činil medián mezd 29 549 korun, což je nárůst o 6,7 % oproti stejnému období loňského roku. Lze tedy říci, že polovina Čechu si vydělá více než 29 549 korun, a polovina méně, než je tato hodnota. Zajímavé je také genderové rozdělení: zatímco u mužů medián mezd dosáhnul 31 909 korun, u žen byl 26 887 korun.

Rozdíly mezi kraji jsou vysoké

Bohužel, výše mzdy se také liší v závislosti na tom, v jakém kraji lidé pracují. Tak například v Karlovarském kraji si vydělají průměrně o 11 779 korun méně, než například v Praze. Právě v Praze bylo dosaženo nejvyšší průměrné mzdy. Dosáhla výše 41 720 korun. Naopak Karlovarský kraj je místem, kde jsou průměrné mzdy nejnižší. Průměrný zaměstnanec si zde vydělá 29 941 korun. To vede k tomu, že lidé z „chudších“ krajů migrují do Prahy za prací.

Které odvětví má nejvyšší mzdy?

Největšího růstu mezd dosáhli pracovníci ve vzdělávání, nejsou to ale ti, kteří mají nejvyšší plat. Asi není překvapením, že nejvyššími platy se mohou pochlubit zaměstnanci v informačních a komunikačních činnostech. Za nimi následují pracovníci v peněžnictví a pojišťovnictví. Naopak nejmenší platy mají zaměstnanci v ubytování, pohostinství a stravování.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.

9 komentářů

 1. Jarda Odpovědět

  Kdy už konečně přestanou štvát lidi takovým hloupým průměrováním. Ať konečně někdo zvedne zadek, a udělá průzkum v jednotlivých krajích ve fabrikách, hlavně v soukromých, a zjistí, že většina lidí má i o 30% menší platy, než uvádějí průměr. Ten je celý uměle vykonstruovaný, samozřejmě, když se každoročně navyšují platy státním zaměstnancům, započítají se tam manažeři, atd.Normálně pracující v tomto státě skončí jako banda žebráků. Zvedání mezd-pokud k němu došlo zdaleka nestačí na růst cen…

  1. Odpovědět

   Jardo – přesně proto se tu popisuje medián. Přesně polovina zaměstnanců má nižší plat a přesně polovina má vyšší. Za třetí čtvrtletí roku 2019 to bylo 29 549 Kč. Pravděpodobně jste v první polovině (s nižším platem) a kolem Vás jsou známí a kamarádi z podobných sociálních vrstev, proto Vám toto číslo může přijít nesmyslné, ale věřte, že přesně polovina zaměstnanců v této republice si vydělala více než 29 549 Kč hrubého měsíčně. Ano, do tohoto průměru jsou započteni třeba vrcholní politici, IT experti, manažeři nadnárovních firem a podobně, kteří mohou mít vysoce nadstandardní příjmy, ale také tam jsou různé uklízečky, pomocní kuchaři, číšníci a servírky (kteří mají minimální mzdu většinou spíše jen na papíře) a další profese blížící se minimální mzdě. Medián mezd je stejně důležité číslo jako průměr a měli by se vždy udávat společně. Je však nutné pochopit, co které číslo znamená.

   1. Jarda Odpovědět

    Máte pravdu, některé věci jsem si neuvědomil, navíc nepatřím mezi lidi s nízkými příjmy, avšak patřím mezi ty, kterým není každoročně navyšována mzda jako státním zaměstnancům, a zatím si žiji dobře, avšak mám strach, tímto tempem co bude za nějakých 5 let.

  2. FMach Odpovědět

   Je to skutečnost, ti co peníze pro stát vydělávají jsou za to trestaní a ti co peníze vydělané jinými zase utrácejí mají vyšší platy. Je to špatně, ostatně v tomto státě je to normální, zloděj je na tom vždy lépe než slušný a pracující občan. Navíc se jen zvyšuje číslo, ale reálná hodnota se snižuje a tak, když řeknu že dnes je průměr platu 35 tisíc a před rokem 1989 byl 2 500 Kč tak se máme o hodně lépe, ale že tenkráte stála třeba voda 40 tisíckrát méně to už z toho nevyplývá. Ladislav Mňačko toto řešil v jedné z jeho knih a podal to takhle, co si můžeme koupit za hodinu práce.

 2. jana Odpovědět

  jo to bych tela videt tu vyplatu delam v zemědělství uz kolik letdalo byse rict celi život clovek dre a nic stoho jinde kdo dela v zemědělství jde dřív do duchodu a jiny jo vyplata 15=17tisicto je opravdu terno plati najem nebohypoteku tak to opravdu je vyhra

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *