České dráhy chtějí vlastní autobusy

ceske-drahy-autobusy

České dráhy chtějí minimalizovat nutné výdaje na zajišťování náhradní autobusové dopravy v případě výluk. Dosáhnout toho chtějí tak, že koupí některého z autobusových dopravců.  Letošní hospodaření společnosti má být lepší než v loňském roce, přesto bude ztráta stále poměrně významná. Jak se chtějí České dráhy dále rozvíjet a jak jim má v rozvoji pomoci právě nákup autobusového dopravce?

Vlastní autobusy místo outsourcingu

Ve chvíli, kdy nastane na železnici mimořádná situace, Českým drahám coby dopravci nezbyde nic jiného, než si objednat autobusy u externí firmy a jejich prostřednictvím zajistit cestujícím náhradní dopravu. To je ovšem velmi nákladné a firma musí na platby autobusovým dopravcům vydávat až miliardu korun ročně.

Právě proto uvažuje vedení Českých drah o nákupu některého z autobusových dopravců. Zájem Českých drah se soustředí na firmy s 50-100 autobusy, jejichž prostřednictvím by mohly nahrazovat vlaky při výlukách. Za dobré období pro nákup autobusových dopravců lze současnou dobu považovat i proto, že mnoho autobusových dopravců má problémy související s pandemickou situací. Ze strany jejich majitelů by tam mohla být ochota k prodeji poměrně velká.

autobus-nahradni-doprava

Foto: Pixabay

Hospodaření Českých drah v roce 2021

Zatímco v roce 2020 prodělaly České dráhy na své osobní dopravě asi 4 miliardy korun, letos by měla být situace o poznání lepší. Ztráta Českých drah by měla být někde na úrovni jedné miliardy, pravděpodobně dokonce pod ní. Celá Skupina ČD, jejíž jsou České dráhy součástí, by měla letos mít hospodářský výsledem víceméně vyrovnaný (v loňském roce to byla především díky zmíněné ztrátě Českých drah ztráta asi 4,1 miliardy).

Před příchodem pandemie byla ale Skupina ČD v zisku a vedení doufá, že se do něj v blízké budoucnosti opět vrátí. Velmi ale bude záležet i na dalším vývoji pandemie, jakýkoliv další lockdown a snížení počtu cestujících ve vlacích by hospodaření našeho největšího železničního dopravce silně ovlivnil.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/ceske-drahy-letos-prodelaji-miliardu-zvazuji-nakup-autobusoveho-dopravce-1383106

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.