Studentská půjčka může být velmi výhodná

Studium není vůbec levnou záležitostí. Musíte platit nejen učebnice, ale i privát popřípadě studentské koleje, dopravu a na soukromých školách také školné. Ke studentskému životu samo sebou patří také zábava. Ne vždy mohou toto všechno financovat rodiče. Studenti si mohou přivydělat na různých brigádách, ale sehnat je bývá velký problém. Při financování studia se vám může hodit studentská půjčka. Podívejte se, jaké máte možnosti.

Studentská půjčka

Studentskou půjčku si můžete sjednat u bank nebo nebankovních společností, poskytovány jsou i státními institucemi. Nejvýhodnější studentská půjčka je samozřejmě od státu. Nicméně na tento typ půjčky nedosáhne každý student. Dostanete ji pouze v případě, že máte výborný prospěch, nebo pokud jste ze sociálně znevýhodněné rodiny. Pro banky jsou studenti potenciálními klienty, ale jsou také velmi opatrné při poskytování studentských půjček. Ideální je sjednat si studentský účet, ke kterému můžete bezplatně získat kontokorent. Jde o povolené přečerpání účtu v rozsahu několika tisíc korun. Podmínkou je splatit kontokorent většinou do roka od čerpání. Získat jej můžete bez souhlasu rodičů.

Jak si vybrat studentskou půjčku

Nemáte-li nárok na půjčku od státní instituce, musíte se poohlédnout po nabídce od některé z bank. Banky nabízí studentské půjčky se zvýhodněným úrokem, které jsou vázány na maximální věk 26 až 30 let. Tyto půjčky bývají bezúčelové, použít jej můžete na cokoliv. Dále si můžete sjednat půjčky účelové, u kterých musíte využít finance na čistě studijní účely. U těchto půjček musíte doložit potvrzení o studiu. Nejednejte rychle, ale důkladně si porovnejte nabídky jednotlivých bank. Porovnávat musíte RPSN (roční procentní sazbu nákladů), která zahrnuje nejen poplatky, ale i úrokové sazby. RPSN musí být ze zákona uvedeno u každé půjčky.

U jakých bank si lze sjednat studentskou půjčku?

Komerční banka je jednou z bank, která vám nabízí studentskou půjčku Gaudeamus. Studentskou půjčku vám taktéž nabízí UniCredit Bank. U České spořitelny si můžete sjednat Kontokorent k osobnímu účtu ČS Student. U ČSOB máte jako student možnost využít kreditní kartu nebo přečerpání účtu. Studentská půjčka GE Money Bank je možná prostřednictvím kontokorentního úvěru Flexikredit k studentskému účtu Genius Student.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.