Srna

Střet se zvěří. Jak nejlépe pojistit auto?

Určitě se vám někdy stalo, že jste jeli na pozemní komunikaci a před vašim autem se z ničeho nic objevila srnka nebo jiná podobná zvěř. Pokud se vám střet, a tedy srážka zvířete vyhnula, byli jste jedni z těch šťastnějších. Velmi často se však vyhnout nejde a srážka nebo jiný kontakt vozidla se zvěří nebývá tak radostný. Může končit i statisícovými škodami na vašem automobilu. Pojďme se podívat, co všechno udělat, abyste na takových nehodách netratili.

Povinné ručení

Někdy vám může stačit běžné povinné ručení. Musíte si k němu však sjednat připojištění, právě na tyto situace. Obvykle něco s názvem srážka se zvěří nebo něco podobného. Cena takového připojištění k povinnému ručení se pohybuje okolo 500 Kč do 2000 Kč za rok navíc k vašemu povinnému ručení. Případné pojistné události, tedy nehody, nemají vliv na budoucí cenu pojištění.

Ani havarijní pojištění nemusí být jistota

Střet se zvěří bývá často i složkou havarijního pojištění. Nejde však o automatické sanace pojistných událostí.  Obecná pravidla ohledně limitů při srážce se zvířetem říká, že horní hranice plnění od pojišťovny není omezená, respektive dosahuje až aktuální ceny poničeného auta.

Co se za zvěř vlastně považuje?

Co vlastně pojišťovny a pojistné smlouvy myslí termínem „zvěř“. Pamatujte, že pokud smlouva a položka připojištění hovoří o srážce se zvěří, nemyslí tím všechna zvířata. Zvěř je jen podmnožinou tohoto výrazu, a zahrnuje tedy v sobě taková zvířata, která se vyznačují divokostí, neoznačením. Nejsou domestikovaná a nikdo je nevlastní. Typicky jde o srny, divočáky nebo zajíce. Pojišťovna však do výčtu nemusí počítat třeba ovce nebo psa, kteří někomu patří. Pokud tedy srazíte právě nějaké takové zvíře, může se stát, že vás pojišťovna odkáže na jeho majitele.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *