Kdo si musí do konce roku vyměnit řidičák? Nepatříte mezi tyto lidi také?

Výměna řidičáku

Dívali jste se na svůj řidičský průkaz? Nejspíše nikoliv a poslední, kdo na něj nahlédl, byl možná policista, který vás zastavoval při silniční kontrole. Každý řidič má povinnost si platnost svého řidičského průkazu kontrolovat, a to optimálně v pravidelných intervalech. Pokud nevíte, jak to s platností tohoto dokladu je, jste na správném místě. My se zaměříme nejen na to, jak dlouhá je platnost řidičského průkazu, ale také na sankce, jež vám hrozí, a náležitosti nezbytné pro vyřízení nového.

Jaká je platnost řidičáku?

10 let. Důležité je to, že žádat o výměnu je zapotřebí nejpozději 3 měsíce před vypršením platnosti stávajícího dokladu. Každým rokem to ovšem drtivá většina lidí odkládá na poslední chvíli a spousta z nich samozřejmě tuto povinnost nakonec zanedbá. Jen pro ilustraci, v letošním roce musí vyměnit řidičský průkaz více než 140 000 řidičů. A můžete se vsadit, že to všichni určitě nestihnou včas. Pokud tedy mezi ně nechcete patřit, určitě si zkontrolujte datum na vašem řidičáku.

Co když budete řídit se starým dokladem?

Řídit s prošlým dokladem samozřejmě můžete, nicméně vystavujete se poměrně vysokým sankcím. Stačí jedna silniční kontrola a máte vyděláno! Jedná se totiž o přestupek, u něhož se pokuta může vyšplhat až na 2000 korun. V případě správního řízení se dokonce může jednat až o 2 500 korun!

Kde si lze řidičský průkaz vyměnit?

Na jakémkoli obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Jedná se tradičně o městské úřady a magistráty měst. S sebou budete muset mít několik platných dokladů, a to konkrétně:

–          platný občanský průkaz či cestovní pas,

–          žádost o vydání řidičského průkazu, kterou obdržíte na úřadu,

–          řidičský průkaz, jejž bude zapotřebí vyměnit.

Fotografii vám pořídí přímo na úřadě, takže se o ni starat nemusíte.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.