Středočeský kraj dá peníze na rozšiřování škol a školek

škola

V současné době rezonuje v médiích i mezi veřejností téma nedostatečných kapacit středních škol v některých regionech. Kraje se však potýkají i s nedostatečnou kapacitou škol mateřských a základních. Ve Středočeském kraji došla situace tak daleko, že kraj sám musí uvolnit desítky milionů korun a nabídnout je obcím za účelem rozšíření kapacit. V tomto ohledu tak kraj hasí problém za stát, který situaci v minulých letech dlouhodobě podceňoval.

Středočeský kraj a školy

Vedení kraje uvolnilo v první fázi 90 milionů korun určených na přístavby a dostavby školních budov, případně na pořízení nemovitostí za účelem rozšíření školních kapacit. Tyto peníze mají sloužit jako doplněk k dofinancování dotací, které poskytuje Ministerstvo financí, nebo Ministerstvo školství. V druhé fázi by mělo být uvolněno 50 milionů korun z rozpočtu Středočeského kraje.

Je zřejmé, že kraj nemůže nahradit státní financování, jen ve středních Čechách jsou připraveny projekty v celkovém objemu 1,3 miliardy korun. Kromě stavby nových školních budov je ale podle vedení kraje třeba s nedostatečnou kapacitou bojovat i jinak. Konkrétně byla zmíněna tzv. zápisová turistika, tedy zapisování žáků do jiné než spádové školy. Tento přístup vytváří v některých částech kraje přetlak žáků a stěžuje školám, obcím i kraji samotnému jakékoliv plánování.

třída

Foto: Pixabay

A co střední školy?

Nic z výše uvedeného samozřejmě neznamená, že by ve Středočeském kraji zmizel problém s kapacitou středních škol. Ve Středočeském kraji a v Praze je podle všeho nejhorší. Na druhou stranu bude třeba pro finální vyhodnocení letošních přijímacích zkoušek na střední školy počkat do září. Objevují se názory, že problém ve skutečnosti není tak velký, jak je občas prezentováno a jde spíše o špatně nastavený systém, který neumožňuje zjistit obsazenost středních škol dříve než na začátku školního roku.

V každém případě i ve Středočeském kraji přemýšlejí o navýšení kapacit středních škol prostřednictvím otevírání nových tříd, nebo zvyšování počtu žáků ve třídách.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-suplujeme-stat-stredocesky-kraj-uvolni-90-milionu-na-rozsireni-skol-40433027

https://nasregion.cz/stredocesky-kraj-da-90-milionu-na-rozsireni-skol-334377/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.