Dostupnější hypoteční úvěr: Centrální banka nakonec zmírnila pravidla

dum

Pořízení nemovitosti je čím dál tím těžší. Mohou za to nejen vysoké ceny nemovitostí, ale také nepříliš vlídné období. V případě, že byste si chtěli pořídit nemovitost prostřednictvím hypotečního úvěru, tak dosud nastolená pravidla byla opravdu přísná. Počet sjednaných hypoték tak začal klesat, a bankovní rada České národní banky došla k závěru, že upraví jeden z ukazatelů, který banky musí respektovat při posudku ohledně žádostí hypotečního úvěru.

Úvěrový ukazatel DSTI

Od 1. července 2023 nastane změna v úvěrovém ukazateli DSTI. Další dva ukazatelé DTI a LTV zůstávají netčeny. Co znamenají jednotlivé ukazatele?

  • DTI (debt-to-income) – tento ukazatel značí celkový dluh žadatele v násobku jeho čistého příjmu za celý rok. Stávající limit je stanoven na 8,5násobek. Žadatelé mladší 36 let mají dokonce 9,5násobek.
  • LTV (loan-to-value) – Jedná se o výši sjednaného úvěru a hodnotu nemovitosti. Výše hypotečního úvěru tak činí 80 procent, respektive 90 procent u žadatelů mladších 36 let. V praxi to znamená, že na nemovitost oceněnou 3 miliony Kč, musíte mít našetřeno 600 000 Kč, respektive 300 000 Kč.
  • DSTI (debt-service-to-income) – Tento ukazatel představuje, jak velkou část čistého měsíčního příjmu vložíte do splátek. V současnosti je nastaven limit na 45 %, pro žadatele mladší 36 let 50 %. Při příjmu 40 000 Kč lze maximálně platit 18 000 Kč, respektive 20 000 Kč.

Změna se tedy dotkne ukazatele DSTI. Nově tak nebude nastavena horní hranice.

Světlo naděje?

Rozhodnutí ČNB je ovlivněno současnou situací, která není přívětivá k pořízení nemovitostí. Postoj změny komentoval sám guvernér ČNB Aleš Michl „V době, kdy bojujeme se zvýšenou inflací, je nutné dodržovat podmínky pro poskytování hypoték. Při vyšších úrokových sazbách však ukazatel DSTI není zapotřebí“. Plánovaná změna podle mnohých expertů určitě pomůže, aby lidé dosáhli na hypotéku.

Kromě deaktivace DSTI došlo také ke snížení proticyklické kapitálové rezervy (CCyB) o 0,5 p.b. na 2,25 %. Tato proticyklická kapitálová rezerva má ve výsledku stabilizovat banky.

Zdroj: Autor,  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-cnb-ulehcila-zadatelum-o-hypoteky-ceny-nemovitosti-jsou-stale-prepalene-231886https://www.mesec.cz/clanky/na-hypoteky-dosahne-vice-lidi-centralni-banka-zmirnila-nektera-pravidla/

Náhledové foto: Unsplash