Sledujeme rozklad českého zdravotnictví? Ministr Válek uvažuje o snížení počtu pohotovostí

Vlastimil Válek

Pamatujete si na moment, kdy byste byli ošetřeni na pohotovosti takřka na počkání? Nejspíše nikoli. Aby také ano, zdravotnictví funguje již dlouhá léta z hlediska pohotovostí pořád stejně. Prostě přijdete a čekáte, až na vás přijde řada. V mnohých městech se to ale dá vydržet a nakonec se setkáte s kýženým ošetřením. Nyní ovšem ministr zdravotnictví Válek připustil, že uvažuje o snížení počtu pohotovostí. Tomu se říká efektivní šetření. Dle ministra by měly stačit urgentní příjmy nemocnic.

Neefektivita současného řešení pohotovostí

Na různost hustoty sítě pohotovostí upozornil předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka na portálu Novinky.cz. Někde je dokonce obsazenost jeden pacient na hodinu, což je značně neefektivní. Určitě je třeba dodat i to, že ne všichni praktičtí lékaři chtějí směny navíc. U nás povinnost pohotovosti funguje pouze formálně na rozdíl od některých jiných státu, kde je toto běžné.

Doplnění stavu pediatrů

Dětských lékařů je poměrně málo a podle předsedkyně jejich sdružení Ilony Hülleové by bylo vhodné doplnit kapacity praktických dětských lékařů těmi, již slouží v nemocnicích. Tady je podle ní obsazenost lůžek pouze okolo 20 až 30 %. V tomto ohledu by bylo možné najít poměrně zajímavé úspory.

Dočasná opatření

Dlouhodobě je třeba jednat jinak. Ostatně i sám ministr Válek připouští, že by se měl navýšit počet studentů oborů praktického lékařství. Množství lékařů je u nás poměrně malé a vytíženost těch stávajících obrovská. Tak jako tak ale se zdravotnictvím žádné předchozí vlády moc velký zázrak neudělaly. Do všeho se navíc připletl covid-19, na kterém si někteří politici ještě stihli solidně namastit kapsu. Každopádně by zdravotnictví mělo být oblastí, na které se bude šetřit až jako na poslední. Vždyť zdraví máme jen jedno. To si nepochybně pan ministr uvědomuje, ale snížení počtu pohotovostí zřejmě nebude tím správným krokem.  

Zdroje info: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-lekarskych-pohotovosti-by-mohlo-byt-mene-navrhuje-valek-40433151

 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek: Náhledové foto Úřad vlády ČR

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.