Strategie vedení osobních financí

Čím dříve začnete s finančním plánováním, tím lépe, ale nikdy není příliš pozdě na vytvoření finančních cílů, které vám a vaší rodině poskytnou finanční zabezpečení a svobodu. Zde jsou doporučené postupy a tipy pro osobní finance.

Navrhněte rozpočet

Rozpočet je nezbytný pro splnění vašich dlouhodobých cílů. Metoda rozpočtování 50/30/20 nabízí skvělý rámec. Vypadá takto:

  • 50 % z  čistého příjmu domácnosti (tj. po zdanění) jde na životní potřeby, jako je nájemné, služby, potraviny a doprava.
  • 30 % je přiděleno na výdaje na životní styl, jako je stravování v restauracích a nakupování oblečení.
  • 20 % jde do budoucnosti: splácení dluhu a úspora jak pro odchod do důchodu, tak pro mimořádné události.

Opřete se o moderní technologie

S takto stanoveným rozpočtem nebylo spravování peněz nikdy snazší. Částečně také díky rostoucímu počtu aplikací pro osobní rozpočet pro chytré telefony. Například aplikace YNAB (You need a budget) je aplikace, která vám pomůže sledovat a upravovat výdaje tak, abyste měli kontrolu nad každou utracenou korunou. Bohužel, aplikace je pouze v angličtině.

Vytvořte si nouzový fond

Životní výdaje ve výši tří až šesti měsíců jsou ideální záchrannou sítí. Finanční experti obecně doporučují odkládat 20 % z každé výplaty každý měsíc (na kterou samozřejmě již máte rozpočet). Jakmile naplníte svůj nouzový fond (v případě nouze nebo náhlé nezaměstnanosti), nepřestávejte. Pokračujte v nasměrování měsíčních 20 % k jiným finančním cílům, jako je penzijní fond.

Limit dluhu

Zní to dost jednoduše: Aby nedocházelo k tomu, že se vám dluh vymkne z ruky, neutrácejte víc, než vyděláte. Většina lidí si samozřejmě musí čas od času půjčit – a někdy může být výhodné jít do dluhu, pokud to vede k pořízení aktiva. Jedním dobrým příkladem je uzavření hypotéky na koupi domu. Leasing však může být někdy ekonomičtější než přímý nákup, ať už pronajímáte nemovitost, pronajímáte auto nebo dokonce získáváte předplatné počítačového softwaru.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.