Druhy akreditivů

Akreditiv je jakési potvrzení od banky, ve kterém se banka zaručuje, že provede platbu za svého klienta. jedná se tak o jakési potvrzení prodávajícímu, že jeho platba bude provedena. Používá se to zejména v mezinárodním obchodě. Ale jaké typy akreditivů existují? Podívejte se níže a zjistěte, jak spolu společnosti mohou obchodovat.

Obchodní akreditiv

Jedná se o přímý způsob platby, při kterém vydávající banka (tj. banka, která vydala akreditiv) provádí platby příjemci. Naproti tomu záložní akreditiv je sekundární způsob platby, při kterém banka vyplatí příjemci pouze v případě, že držitel nemůže.

Revolvingový  akreditiv

Tento druh akreditivu umožňuje zákazníkovi provést určitý počet obchodů v rámci určitého limitu během určitého časového období.

Cestovní akreditiv

Pro ty, kteří jdou do zahraničí, tento akreditiv zaručí, že vydávající banky budou ctít návrhy učiněné v některých zahraničních bankách. Dnes se již nepoužívá.

Potvrzený akreditiv

Potvrzený akreditiv se týká banky, která není vydávající bankou a ručí za akreditiv. Druhá banka je potvrzující banka, obvykle banka prodávajícího. Potvrzující banka zajišťuje platbu na základě akreditivu, pokud držitel a vydávající banka selhávají. Vydávající banka v mezinárodních transakcích obvykle požaduje toto ujednání.

Ve zkratce

Akreditiv je tedy potvrzení od banky, které zaručuje, platba kupujícího prodávajícímu bude přijata včas a ve správné hodnotě. Existuje mnoho druhů akreditivů, včetně například cestovního akreditivu. Banky vybírají poplatek za vystavený akreditiv, obvykle procento velikosti akreditivu. Důvod je jednoduchý, samozřejmě platí, že čím větší částka na akreditiv, tím větší je také riziko, do kterého banka vstupuje. Na druhé straně – tím větší může být potom zisk banky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *