Stížnosti rodičů na přijímací zkoušky jsou většinou zbytečné. Přehled jejich nejčastějších omylů

Přijímací zkoušky

Přijímací zkoušky už jsou za námi, respektive za letošními deváťáky. Vzhledem k populačně velmi silnému ročníku došlo k tomu, že mnozí z nich ještě stále hledají střední školu, již budou v příštím školním roce navštěvovat. V souvislosti s přijímačkami na střední školu se objevila spousta stížností rodičů, kteří si myslí, že jejich dítě bylo nějaký způsobem poškozeno. Přijímací zkoušky jsou přitom stejné pro všechny a pochopitelně vychází z učiva základní školy. My se proto podrobněji podíváme na nejčastější omyly rodičů, které jsou s přijímacími zkouškami spojovány.

Má samy jedničky, dostane se všude

Křehká květinka se může velmi rychle zlomit. Nikde není psáno, že dítě se samými jedničkami, tedy excelentním prospěchem, se musí dostat všude. Rodiče často vybírají jednu školu, o kterou je extrémní zájem, a druhou, která představuje jakousi jistotu. Tato taktika je racionální a pochopitelná. Dítě získává jakýsi díl jistoty, že bude mít kam jít, i když s emu nebude tak dařit.

Drahý kurz zajistí, že se dítě na školu dostane

Nesmysl. Často se internetem šíří informace o tom, že drahý kurz v řádu desítek tisíců korun dítě na střední školu zaručeně dostane. Ideální je zkoušet testy z minulých let, které jsou na internetu k dispozici zdarma. Mnohé školy přímo nabízejí přípravu na přijímací zkoušky a děti mohou testy z předešlých let řešit i ve škole. Samozřejmě mohou testy také vyplňovat doma a poradit se učitelem v případě nejasností.

Za problémy stojí jednotné přijímací testy

Není tomu tak. Přijímačky pouze představují jakési síto v tom smyslu, že roztřídí děti podle toho, co dokážou zvládnout. Když jednotné přijímací testy neexistovaly, někteří uchazeči se také na střední školy nedostali. Testy jsou prostě rozřazovací a musí nějakým způsobem reflektovat schopnosti dětí.    

Ne všichni jsou studijní typy

Poslední a asi nejmarkantnější omyl. Mnoho rodičů v České republice je přesvědčeno o tom, že jejich dítě se musí dostat na střední školu s maturitou a studovat. Proč? Mnohým dětem bude lépe, když se vyučí nějakému řemeslu. Prostě zkrátka nemusí být studijním typem. Pokud se dítě se čtyřkami z matematiky hlásí na střední školu s maturitou, nejspíše není vše úplně v pořádku.   

Zdroje info: Autor, https://zuzanaruzickova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=801370

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.