Stejné dávky pro Čechy i Ukrajince od roku 2024? Ti si mohou pohodlně zažádat online

Marian Jurečka

Ruský agresor napadl Ukrajinu. Tuto zprávu jako bychom slyšeli ze všech stran. Čteme ji neustále i v mnohých klasických a online magazínech a v novinách. Ano, je jasné, na čí straně je vina. Přesto by bylo zapotřebí chovat se z hlediska pomoci Ukrajině poněkud obezřetněji. Nyní končí dualismus týkající se pobírání sociálních dávek. Ukrajinci budou brát stejně jako Češi. Podle ministra Jurečky je konec takovéhoto dualismu na místě a vše si pochvaluje. Otázkou zůstává, zdali je to skutečně správné.

Konec speciálních dávek

Přechod do českého sociálního systému začne pro Ukrajince 1. lednem roku 2024. O nutnosti speciálních dávek Jurečka hovořil v souvislosti s tím, aby to náš ekonomický systém unesl. Nyní už podle jeho slov mohou pobírat Ukrajinci stejné dávky jako Češi. Zřejmě to už náš systém nyní ustojí. Jen je zvláštní, že se hledají škrty všude a protestuje proti pozdějšímu odchodu do penze.

Podpora nouzového bydlení se vypne

Přesně tak. Už nebude nadále kompenzováno bydlení. Je přitom jedno, zdali se jednalo o bydlení sdílené, nebo nouzové bezplatné. Nahrazováno bude jen ohroženým skupinám, tedy rodičům s malými dětmi, postiženým lidem a seniorům.

Jurečka si pochvaluje digitalizaci

V podstatě 90 % žádostí bylo dle ministrových slov podáno už vloni v září online. Čas se šetří jak klientům, tak i samotným úřadům. Nebezpečí by mohlo spočívat snad jen v tom, že by Ukrajinci žádali o dávky, i když by třeba na našem území nemuseli být.

Jak to funguje u nás?

Mnohdy se především samoživitelky či důchodci musí dostavit přímo na úřad a ukázat spousty různých dokladů. Otázkou také zůstává výše onoho příspěvku. Budou mít Ukrajinci i stejné důchody? Vždyť na Ukrajině se pohybují kolem 5 000 korun a u nás by dostali třeba kolem 18 000 korun. Podotýkám, že čísla jsou ryze ilustrační. Kde na to ale stát vezme, když už tak se valorizace důchodů snižovala? Rozhodně jsem pro pomoc Ukrajině, nicméně obezřetnost je bezesporu na místě.

Zdroje info: Autor, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-ukrajinci-budou-zadat-o-stejne-davky-jako-cesi-ohlasil-jurecka-224933?

Marian Jurečka: Náhledové foto Marian Jurečka/ Twitter

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.