Nejvýdělečnější a největší obchodní řetězce dle nového srovnání

obchod

Vyšlo nové srovnání, které obsahuje žebříček největších obchodních řetězců, které působí na českém trhu. Porovnává řetězce dle počtu prodejen i tuzemských tržeb. Který z řetězců je nyní v Česku největší.

První místo si udržel Lidl

Největším tuzemským obchodníkem zůstává i nadále řetězec Lidl. I další dvě místa zůstávají oproti minulému roku stejný, kdy stříbrnou pozici ovládá Kaufland a na bronzovou Albert. Oba první řetězce patří do Německé skupiny Schwarz. Žebříček zahrnuje jen obchodníky s rychloobrátkovým zbožím, typicky tedy s potravinami a drogerií. Srovnání je pak činěno na základě výročních zpráv, které podniky povinně zveřejňují. Dle nich například tržby Lidlu v Česku dosáhly 76,4 miliardy korun v účetním roku končícím v únoru 2022. Jde o 3,2 miliardy více než v předchozím období. Kaufland pak utržil 64,7 miliardy, nárůst zde tedy činil 1,7 miliardy korun. Albert si polepšil o 2 miliardy na 61,4 miliardy korun.

Srovnání dalších obchodníků dle tržeb

Na dalších místech dle ročních tržeb se umístili následující obchodníci. Geco s 44 miliardami korun, Penny s 42,5 miliardami korun, Tesco s 42,1 miliardami korun a Billa, která utržila asi 31 miliard korun. Pokud se podíváme na čistě české řetězce a pokud bereme tuzemskou síť COOP jako jednotnou, přičemž tato sdružuje 46 spotřebních družstev, pak se dostane do první desítky s tržbami okolo 32 miliard korun. Největším čistě českým řetězcem jsou obchodníci s tabákem a tiskem Geco a GGT.

Podle počtu prodejen

Dle počtu prodejen vede na českém trhu COOP s 2380 prodejnami. Ani další místa čeští obchodníci nepřenechají zahraniční konkurenci, kdy se na druhém místě drží CBA s 1110 prodejnami a Hruška s 602 místy. Čtvrté místo patří řetězci Teta s 526 prodejnami následované obchodníkem GECO s 510 prodejnými místy. Následují velké řetězce – Penny (410), Albert (334), Lidl (316) a Billa (252).

Zdroj: https://www.penize.cz/nakupy/441547-nejvetsi-retezce-v-cesku-zebricek-podle-trzeb-a-prodejen, https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/retezce-v-cesku-a-evrope/r~3c5790a090f211ed8c6f0cc47ab5f122/

Náhledové foto – Pixabay