Stejná minimální mzda v celé Evropské unii? Podnikatelé jsou proti

Dělník

Zvýšit minimální mzdu v ČR, aby byla srovnatelná s ostatními unijními zeměmi je změna, kterou spoustu zaměstnanců uvítá. Namísto současných 15 200 Kč by mohli dostat 17 500 až 18 000 Kč měsíčně. Podnikatelé z tohoto opatření ale příliš nadšení nejsou, navzdory tomu, že to plyne evropské směrnice a souhlasí s tím také odbory. Ministerstvo práce už podalo návrh, který počítá s navýšením minimální mzdy již od ledna 2021.

Navýšení minimální mzdy

Ministryně práce Jana Maláčová uvádí, že navýšení minimální mzdy v ČR je už opravdu nutné. Patříme k národům, které mají v EU nejnižší minimální mzdu – nižší už je jen v pěti státech: Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku, Litvě a Chorvatsku. Toto opatření má ochránit před chudobou lidi, kteří pracují. Je důležité, aby se člověku vyplatilo pracovat, na místo toho, aby byl veden na úřadu práce a pobíral různé příspěvky a sociální dávky.

Číšník

Foto: Pixabay

Co říká směrnice o výši minimální mzdy?

Směrnice EU navrhuje, že minimální mzda by měla být odvozena od průměrné mzdy – ideálně by měla tvořit její polovinu nebo 60 procent mediánové mzdy. To znamená, že EU nestanovuje absolutní výši minimální mzdy, ale pouze tu relativní. Existují však také vnitrostátní kritéria, podle kterých se stanovuje výše minimální mzdy. A podle nich byla stanovena částka 18 000 Kč. To znamená nárůst o 18 %

Podnikatelé jsou proti

Vzhledem k tomu, že se spousta odvětví musela vypořádat s pandemickou situací, není podle podnikatelů možné v současné době takto navýšit mzdu. Podporují zvýšení mzdy o 500 Kč, což je částka, která odpovídá inflaci. Také uvádí, že stát má nabízet příležitost pro zvýšení kvalifikace pracovníku namísto toho, aby uváděli, kolik za svou práci mají dostat.

Pravidla prouhování minimální mzdy

Toto dohadování mezi jednotlivými stranami by mohla ukončit pravidla, která by se používala ke stanovení minimální mzdy. Ta však v ČR zatím chybí. Obvykle se tak minimální mzda stává nástrojem, jak nalákat voliče před koncem volebního období.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/evropska-unie-chce-sjednotit-vyse-minimalnich-mezd-zmena-u-t/r~266b2c38e4b011eb878fac1f6b220ee8/?

Foto: Pixabay

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.