Dělník

Stejná minimální mzda v celé Evropské unii? Podnikatelé jsou proti

Zvýšit minimální mzdu v ČR, aby byla srovnatelná s ostatními unijními zeměmi je změna, kterou spoustu zaměstnanců uvítá. Namísto současných 15 200 Kč by mohli dostat 17 500 až 18 000 Kč měsíčně. Podnikatelé z tohoto opatření ale příliš nadšení nejsou, navzdory tomu, že to plyne evropské směrnice a souhlasí s tím také odbory. Ministerstvo práce už podalo návrh, který počítá s navýšením minimální mzdy již od ledna 2021.

Navýšení minimální mzdy

Ministryně práce Jana Maláčová uvádí, že navýšení minimální mzdy v ČR je už opravdu nutné. Patříme k národům, které mají v EU nejnižší minimální mzdu – nižší už je jen v pěti státech: Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku, Litvě a Chorvatsku. Toto opatření má ochránit před chudobou lidi, kteří pracují. Je důležité, aby se člověku vyplatilo pracovat, na místo toho, aby byl veden na úřadu práce a pobíral různé příspěvky a sociální dávky.

Číšník

Foto: Pixabay

Co říká směrnice o výši minimální mzdy?

Směrnice EU navrhuje, že minimální mzda by měla být odvozena od průměrné mzdy – ideálně by měla tvořit její polovinu nebo 60 procent mediánové mzdy. To znamená, že EU nestanovuje absolutní výši minimální mzdy, ale pouze tu relativní. Existují však také vnitrostátní kritéria, podle kterých se stanovuje výše minimální mzdy. A podle nich byla stanovena částka 18 000 Kč. To znamená nárůst o 18 %

Podnikatelé jsou proti

Vzhledem k tomu, že se spousta odvětví musela vypořádat s pandemickou situací, není podle podnikatelů možné v současné době takto navýšit mzdu. Podporují zvýšení mzdy o 500 Kč, což je částka, která odpovídá inflaci. Také uvádí, že stát má nabízet příležitost pro zvýšení kvalifikace pracovníku namísto toho, aby uváděli, kolik za svou práci mají dostat.

Pravidla prouhování minimální mzdy

Toto dohadování mezi jednotlivými stranami by mohla ukončit pravidla, která by se používala ke stanovení minimální mzdy. Ta však v ČR zatím chybí. Obvykle se tak minimální mzda stává nástrojem, jak nalákat voliče před koncem volebního období.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/evropska-unie-chce-sjednotit-vyse-minimalnich-mezd-zmena-u-t/r~266b2c38e4b011eb878fac1f6b220ee8/?

Foto: Pixabay

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.

42 komentářů

 1. Martin Chuchut Odpovědět

  Zaměstnavatelům by se už konečně mělo přestat říkat zemestnavatele,ale nazyvat je pravým jménem otrokáři!Přišel covid,měli dostat 500kc na den,odpuštění odvodu,nájmu,apod.,je to málo z toho se nedá žít,vždyť platíme najem,hypotéky na vily s bazenama,leasingy na luxusní auta!Do toho otevřený hospody na tajnacku to taky jsou nervy až to těm stamgastum naferovku zdrazimee až od státu vyinkasujem kompenzace a budeme moc legálně otevřít!Přidat otrokům 500kc měsíčně na minimální mzdě?Co to po nás vůbec chce stát,když za nás ty minimální mzdy platí za ty OZP,invalidní důchodce,dlouhodobě nezamestnany!A hlavně,poctivě se živící člověk,neplatí precy nájem pánům podnikatelům v předražených ubytovnách,jeho děti nepotřebují oběd ve škole,učební pomůcky,boty,apod.,aby se o to více mohl můj nevychovaný fracek smát spolužákovi že nemá na sebe předražený značkový obleceni a boty z Číny a Indie!!!

 2. Martin Chuchut Odpovědět

  V neposlední řadě,my se precy o sebe staráme samy,my jsme nadlidi paní podnikatele!Kde máme zaměstnance,když jsme si je v nejistý době vycházely,vzdyt dostávaly minimální mzdu,z toho precy musely přežít půl roku doma!Nejspíš to bude tím,že lidi jsou líný tak si privezem jiný,z Ruska,Afriky a těm dáme víc!

 3. Jose Odpovědět

  Až páni podnikatelé nebudou jezdit drahých vozech a s celou rodinou pětkrát trávit drahou dovolenou v zahraničí, kupovat a stavět drahá sídla doma i v zahraničí, pak do toho mohou kecat. Vše ostatní musí ze zákona strpět. Tím nemám na mysli drobné živnostníky OSVČ, ti jsou na tom často hůře než zaměstnanci.

  1. Petr Odpovědět

   uz jsis dal otazku jestli ti musi ten udajne bohaty dat praci???To neni jeho povinost.To jen vy zamestnanci jste lini si vydobyt lepsi odmenovani.klopite hlavy a makate za malo.

  2. Šťastný Jaroslav Odpovědět

   Nemáte tak docela pravdu, jsem OSVČ od 2004 a spolupracuji v oboru interiérů s velkými společnostmi na trhu. Musím říct, že téměř všichni, co mají showroomy a zaměstnávají prodavače a prodavačky se setklali s tím, že je tito okrádají hrubým způsobem. Vybírají od zákazníků zálohy a neobjednají zboží, nacož se přijde až za čtvrt roku, když se zákazníci začnou shánět po dodávce. Manka ve výši několika milionů, která se z prodavačky nedají vysoudit jsou normou. Takže to jentak pohled z druhé strany. Ale každá mince má samozřejmě dvě strany. Zároveň se denně setkávám na stavbách s tím, že zaměstnanci kradou naftu, stavební chemie atd. Holt jsme Češi a zmetci jsou jak mezi zaměstnavateli, tak zaměstnanci. Ani jednu stranu nelze paušálně odsoudit. Hezký den . S pozdravem Šťastný- interiérové dveře

  3. Radek Odpovědět

   Neztrapňujte se lacinou, směšnou a ubohou závistí, popadněte příležitost za pačesy a začněte taky podnikat, milý Jose!
   Prosím?
   Že na to nemáte odvahu?
   Že nechcete riskovat?
   Že nevíte v jakém oboru byste měl podnikat?
   Že nemáte žádný podnikatelský nápad, nevíte jak, neumíte to atd. a pod.?

   Tak nebrečte jako malé děcko, smiřte se s tím že jiní jsou schopnější, šikovnější, vzdělanější, průbojnější a iniciativnější než Vy a DÍKY TOMU si mohou kupovat ta drahá auta a jezdit si po světě.
   Mimochodem, těm bohatým na věcech jako jsou auta nebo domy opravdu, ale opravdu nezáleží tak moc jak si myslíte a už vůbec ne tak moc jak svou ňoumovskou závistí dokazujete.

   A kecat do toho samozřejmě můžou, Vy jste ten poslední kdo by jim to mohl zatrhnout.

  4. Aster Odpovědět

   Ještě že jste to uvedl tou poslední větou na pravou míru!
   Obvykle lidé nevidí rozdíl mezi živnostníkem a podnikatelem…

 4. Eleanor GT Odpovědět

  Makám ve stavebnictví od roku 1993.Jeiikož nemám dost známých abych měl samostatně práci celý rok musím se občas vrátit do práce ke známému podnikateli. Moje současná mzda je u něho 130 kč na hodinu .Jsem spolehlivý a samostatný a po těch letech zvládám od zednických prací po kamenické a malířské práce. Po odečtení 1 hodiny na oběd si denně vydělám 1040 kč.Zaplatím zdravotní pojištění a přinesu domů měsíčně 18 tisíc kč a to nesmí pršet mrznout a sněžit. Kde je důchod,dovolená, nemocenská ?Nikde. Nemohu si to dovolit. V Německu mzda zedníka 2300 až 2600 eur Potraviny i levnější. Nesnáším fabriku proto tohle trpím. Hnus ten kapitalismus.

  1. Gouda Odpovědět

   „Kapitalismus je hnus“ není moc rozumné zhodnocení, vzhledem k tomu, že v Německu má zedník takový plat a takové náklady na život samozřejmě taky kvůli/díky kapitalismu.
   Celý problém je, že ČR je dlouhodobě v nevýhodné pozici – nenávratně odsud odtékají gigantické prostředky, které tady prací vytváříme. Už pěkných pár let je na čase, aby politici přestali hrát na mezinárodním poli podřízenou roli, a ty zisky, které tu zahraniční vlastníci nepřiměřeně generují, použili jako páku v náš prospěch.

  2. Hen Odpovědět

   Eleanor GT pokud nekecáte a jste dobrý zedník tak Vám dám z fleku dvojnásobek Vaší hodinovky za to že mi vypomůžete na stavbě.

  3. Altare Odpovědět

   Tak to je krutý , to já když mám nemocenskou tak beru 23 tis a to jsem obyčejný dělník ve fabrice a nenadřu se 🤨 – však do Německa můžete odjed co vám v tom brání? 👀 Kamarád jezdí takhle 7 let na 14 dni na 5 týdnu atd. s rodinou to zvládají, a vydělá si dost, stačí jen chtít a nebrečet, tady málo platěj jdu jinam , já jezdím denně 80km do práce. Nic jednoduššího není 🙂

  4. František Odpovědět

   V dnešní době neznám zedníka,kameníka a nebo malíře,který by neměl na celý rok práce až nad hlavu,takže nevím,kde konkrétně je u Vás problém.A to že souhlasíte s platem 130,-Kč na hodinu vypovídá více o Vás než o kapitalismu.

  5. Radek Odpovědět

   Doporučuji zakoupit sobě letenku do Severní Koreje a tam se pokusit své dlouholeté zkušenosti a schopnosti zúročit. Ten Váš „hnusný kapitalizmus“ tam opravdu není, tam by se Vám, soudě podle toho ublíženého, uplakaného a lítostivého příspěvku mohlo líbit.

   Tak šup šup, nečekejte a jednejte, muže dělají skutky, ne slova, víte?

  6. Franta Odpovědět

   To to ses, za tu celou dobu nesnažil říct o zvýšení? Asi jsi starší ročník a ti rádi mají připomínky na nás mladší ročníky. Ale to co jsi vypsal, že umíš a co všechno děláš, tak já mít takové zkušenosti, tak chci min. podotýkám min. 35 tis a to ještě přimouřím oči. A když se to známému nelíbí, tak ať si …. políbí. Ono kamarádství je pěkné, ale má to své hranice. A nepočítej s tím, že mu tam přijde někdo jiný za ty prachy. Zbytečně se okrádáš. Víš mladší generace, by se ani kvůli 25 tis. nezvedli z postele a tak to je. Hold člověk musí mít ostré lokty a musí si umět říct.

  7. Jan Odpovědět

   Nebude chyba v tobě?? To co píšeš,že děláš,umíš a to prd,co vyděláš?? Zkus opravdu pracovat a ne lhát, A nebo nám tady slintáš o tom,jak a co vyděláváš pro finančák a pak lítáš na socku… Copak, jak daleko jsem od pravdy???

   1. Aster Odpovědět

    Dost daleko – on ti totiž musí za tvou práci někdo zaplatit a zejména si tě musí najmout – je hodně lidí, kteří si myslí, že by řemeslníci měli pracovat nejlépe zadarmo a díky kovidu přibylo lidí, kteří si myslí, že „to nic není, to zvládnu sám a zadara“…

 5. Gouda Odpovědět

  Na jednu stranu nechci, aby výši mezd bylo nutné přikazovat. Na druhou stranu je ale třeba si uvědomit, že máme TRAGICKY nízké platy v poměru k výši HDP na hlavu, dlouhodobě mezi nejhoršími v EU. Podle toho, jak výkonná je naše ekonomika, bychom všichni mohli brát klidně dvojnásobek současných mezd. Kde všechny ty peníze mizí? Ohromnou část vyžerou zahraniční vlastníci (klasické odhady kolem 100 mld Kč, ale už jsem viděl i 300 mld Kč ročně). Další ohromnou část vyžerou manažeři a vlastníci sedící v Praze, od nichž se prostředky nikdy nevrátí do oběhu. A další ohromnou část vyžere administrativa tím, že neustále drží relativně vysoké daně, aby je pak mohla neustále topit v přehuštěné infrastruktuře Prahy, se strmě klesajícími výnosy.

 6. Jan Odpovědět

  Mám výuční list a maturitu, ale nestačí mně to ani na nájem v Plzni. Nemohu si založit rodinu cca. 26. let. Je mně 44. let. Musel jsem začít řídit kamion do SRN, abych měl alespoň na ubytovnu a neustálé opravy auta, nějaké jídlo a pití.
  Nekouřím, nepiji, sex neprovozuji, nekarbaním, nejsem gambler. Nepůjčí mně ani na garáž, abych měl, kde hlavu složit. Na Plzeň bych musel brát tak 100000,-Kč. měsíčně. Každý koho znám odešel bydlet a pracovat do SRN. Čeští podnikatelé jsou nehorázní zloději, kteří nechtějí platit. Vydělávají velké peníze, ale platí sotva poloviční západní mzdy. Např. v SRN mají poloviční ceny potravin, pití, nájmů, než v Plzni. Auta, elektroniku, domy, byty, pozemky. Pojďte se mnou do SRN. Získáme časem německé občanství. Německou penzi za 15. let, už ani Bulhaři, Rumuni na ty české zloděje, spíše zločince nechtějí dělat. Ještě 35. let odpracovaných do důchodu. To je nadlidský výkon. Komunisté do toho počítali i školy od ZŠ, SOU, SŠ, VŠ, mateřskou apod.. Kdo je tady zloděj v ČR.
  Pekař v SRN vyrobí a prodá na vsi pečivo. Má výdělek 200000,-Kč. v přepočtu. Musí zaplatit minimální mzdu 44000,-Kč. v přepočtu nejnižší mzdu v SRN, jinak má problém s německým úřadem práce a inspektorátem práce.
  Český vyrobí a prodá stejné množství, vydělá 2x více, protože v ČR jsou 2 x větší ceny potravin, než v SRN. Vydělá 400000,-Kč. Musí zaplatit jenom 15200,-Kč. minimální mzdu.
  Německý je na tom daleko hůře, než český výrobce nebo cizí vyrábějící firma v ČR.
  Německý vydělá 156000,-Kč. zisk.
  Ten český vydělá 384800,-Kč. má zisk.
  Někdo jim musí zaplatit cestu do Karibiku každý týden.
  Jenom hlupák na ně bude dělat. Já mezi tyto tzv. hlupáky patřit nebudu.
  Máte vidět kolik Čechů, Slováků, Ukrajinců, Bulharů, Rumunů jsem potkal v SRN trvale přesídlených. Jejich děti umí perfektně německy. Mají kvalitní německé školy. Lepší budoucnost. Rodiče na ně ještě dostávají Kindergeld. Nejsou to malé částky. Německo je jenom 120 Km z Plzně. Není to dálka, jenom kousek. Příbuzné si můžete vzít do SRN nebo je klidně navštívit, kdy Vás napadne. Byt se dá koupit za 37000,-EURO 1 + 1. V Plzni nižší kategorie 1 + 1 stojí 3000000,-Kč. s poloviční mzdou. Není co řešit.
  Jsme hned vedle SRN a českým podnikatelům časem nezbyde nic jiného, než přistoupit na stejnou EU minimální mzdu. Jinak v ČR budou muset pracovat sami, což samozřejmě nechtějí a mnozí z nich ani nedokáží. Je COVID. Karanténě se dá vyhnout, když budete bydlet přímo v SRN.
  Takových jako jsem já moc v lásce čeští zlodějští podnikatelé rádi nemají.
  Budete se divit Němci Vám pomohou.
  To jenom v ČR převládá rasismus a podobných státech. Němci jsou slušný, vyspělý národ. Němci Vás neodsuzují. To je zažitý předsudek.

 7. Petr Odpovědět

  Tak to jsi hodně velký zoufalec…Tohle umět,dělat a nevydělat si v dnešní době dokáže opravdu jen neschopný trouba.

 8. Filip Odpovědět

  taky jsem pro jednoho takovyho podnikatele pracoval … plnou hubu kecu ale audi rs6 a mb s500 … plat na zivnostak, po necelych dvou mesicich a jeho debilnich kecu ze nic nema, jsem se nastval a poslal udani na berinak … nejsem na to hrdej, ale kdyz uz je nekdo takovej [#’s*) tak at proboha aspon drzi hubu

 9. Migelo Odpovědět

  Proto já jsem hlasoval pro vstup do EU aby jse vše srovnalo jak minimální mzda tak třeba zákon o exekucich a také kvalita potravin což v ČR vůbec neplatí tak jaká EU když EU neumí prosadit aby a tyto zákony Česká republika musela přijmout když chce dotace tak musí přijmout i jednotné zákony

 10. Jirka Odpovědět

  Bohužel pouze populistické heslo naší vlády. Určitě by měl být systém, který bude počítat životní náklady občana a s tím ovlivňovat minimální mzdu, ale aby stát předepisoval minimální mzdu, jen tak že se nějaká politička rozhodla před volbami, to je nehoráznost.
  Bohužel mám z vlastní zkušenosti, že státní zaměstnanci včetně vlády jsou úplně odtržení od reality.
  Za další po tomto průseru s Covidem ještě likvidovat ekonomiku zvyšováním minimální mzdy nad rámec inflace, to může vypustit pouze člověk, který je naprosto mimo obraz současné ekonomiky.

 11. Pepa Odpovědět

  Když může být stejná výše cen, proč by v EU jako jednotném trhu mělo být u nás pořád chudo a jinde pohoda?

  1. Radek Odpovědět

   V EU je „stejná výše cen“?!?
   Ano?
   A odkdy, prosím Vás?
   A cen čeho, přesně?
   Že nějaký kus hadru nebo potravina stojí například v ČR stejně jako v Německu neznamená že
   existuje něco jako „stejná výše cen“, víte?!?
   Ona EU není ČR a Německo, to je šok, co?
   A koupit v ní můžete miliony a miliony nejrůznějšího druhu zboží a buďte si jist že jejich ceny rozhodně nejsou stejné.
   A prozradím Vám velké tajemství, chcete?
   Jednotný trh ani omylem, ani na jedinou sekundu neznamená stejné ceny, víte?
   Zkuste se nad tím zamyslet, jste-li toho schopen…

 12. průbojný kapitalista Odpovědět

  Chudinky , kapitalisti nebo komunisti oboje nesou zlo i vyčůranost. To si nevyberete, lid může projít celkové mentální osvětou někdy možná jen někde

 13. pedrpedropedro Odpovědět

  Nezlobte se na mne ale za 18 000 čistého bych se ani nezvedl ráno z postele. Jestli jste ve stavebnictví od r.93 jak říkáte, tak musíte sakra něco umět a stavební firmy by se o vás měly přetahovat, protože v stavebnictví je bohužel velmi málo lidí kteří umí.

 14. Jiří Odpovědět

  Kapitalismus nema s Vasi situaci nic spolecneho. Ke znamemu nemusite chodit pracovat za ten pakatel, ne? Pokud jste skutecne tak sikovny, jak tvrdite, tak by Vam telefon neustale zvonil s poptavkami. Zkuste i hodinoveho manzela (400-500/ hod.) Ale dle Vaseho prispevku soudim, ze se proste jen bojite zkouset nove veci, tak radeji budete mrmlat a plivat na kapitalismus, nez byste vystoupil ze sve komfortni zony.

 15. Franta Odpovědět

  Ale, ale co se to pánům podnikatelům nelíbí. Proč u nás, by měla být min.mzda taková a jinde vyšší. A když se to podnikatelům nelíbí, tak ať zavřou krám, ti lidi práci najdou jinde.

 16. FRANTIŠEK Odpovědět

  ŠKODA, ŽE POLITICI NEČTOU KOMENTÁŘE. PRAVDA JE, JSME V EU, PODMÍNKY PLATOVÉ STÁLE NA ZAČÁTKU 90 LET A TO BYLO UTAHOVÁNÍ OPASKŮ, NAKONEC NA TOM VYDĚLALI NĚMCI A ZÁPAD. ANO NAŠI PODNIKATELÉ VELICE ZBOHATLI PRIVATIZACÍ A NA LIDI NEZBYLO.
  ZÁPAD BOHATL 400 LET. A NAŠI PODNIKATELÉ ZA 10 AŽ 20 LET.
  JSEM ŽIVNOSTNÍK, VYHNYLI NÁS DO ŽIVNOSTÍ, NAŠE MZDA ODPOVÍDÁ PLATU ZAMĚSTNANCE, ALE MUSÍTE SI ZAPLATIT DOPRAVU A DALŠÍ NÁKLADY, NEMÁTE DOVOLENOU, NIC NA NEMOC TAKŽE VÝSLEDEK, ŽIVNOSTNÍK PROTI ZAMĚSTNANCI ZHRUBA O 50% MÉNĚ…..
  PROTO NÁS VYHÁNĚJÍ DO ŽIVNOSTÍ.

 17. Jan Odpovědět

  Zase lhaní a vycucaný ptákoviny. V Rakousku je minimálka 1200 Euro a D,CH,DK je podstatně vyšší. Těžko teda 17 táců něco vyrovnává. Zase píšete o ničem a lžete lidem.

 18. 0703 Odpovědět

  STEJNÁ MINIMÁLNÍ MZDA V CELÉ EVROPSKÉ UNII?– No fakt bomba řešení : Existují však také vnitrostátní kritéria, podle kterých se stanovuje výše minimální mzdy. A podle nich byla stanovena částka 18 000 Kč. To znamená nárůst o 18 % — Takže kopíruji „čtvrtletí 2021 měla hodnotu 1 124 eur (28 610 Kč). “ Prostě řešení po česku , co si národ nechá to má.

 19. Aster Odpovědět

  Maláčová mi může – víte co. V životě nezavadila o pořádnou práci, netuší ani přibližně, co to je, někoho zaměstnávat. Jako živnostník mám problém s tím, že pokud můj zaměstnanec na sebe nevydělá, musím mu zaplatit nejen mzdu, ale i povinné odvody – ze svého.
  Pro hnidopichy – mám práci, která závisí na počasí, takže stačí pár deštivých dnů za sebou a jsem v loji – ale určitě se tady najde borec, který mi poradí „jak na to“.

  1. Hubert Odpovědět

   Poradím – problém není v zaměstnanci, ale v tobě. Pokud nemůžeš dát zaměstnanci ani minimální mzdu 18000 hrubého, je potřeba zabalit živnost a přiznat si, že na podnikání asi nemáš buňky.

 20. Zdeněk Odpovědět

  Zaměstnáváme asi 250 lidí. V cenách nemám prostor na zvýšení mezd o 18%! Ziskovost mám 2,4% z obratu po odečtení nákladů a mezd = 150.000 Kč měsíčně! Moje výplata je 30.000 čistého, dovolenou neznám, zaměstnanci 3x za rok!!!!! Někde je asi chyba, budu muset konečně po 27 letech podnikání zdražit!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *