Letošní produkce medu – očekává se opět podprůměr

Med

Letos se dle včelařů očekává opět podprůměrná produkce včelího medu. S odhadem přišla firma Medokomerc. Ta je jednou z největších med prodávajících společností. Český svaz včelařů dodává, že ona podprůměrná produkce by letos mohla dělat asi 6000 tun.

I minulý rok produkce klesala

V minulém roce, tedy roce 2020, také klesala meziročně produkce medu v České republice. Dle dat Českého statistického úřadu šlo minulý rok o meziroční pokles o 40 procent. Tehdy dělala produkce medu 4997 tun. Šlo tedy o nejnižší produkci od roku 2002. V tomto roce totiž Český statistický úřad tyto čísla začal publikovat. Dle ministerstva zemědělství šlo však o nejhorší hodnotu od roku 1993. Nejde však o důsledek pandemie koronaviru, která začala minulý rok, nýbrž loňské jarní počasí.

Slabé snůšky z kvetoucích stromů a téměř žádná z lesů

Letos v Česku panovalo také spíše chladnější počasí. Právě to se nejspíše odrazí na nízké produkci medu v tomto roce. právě kvůli chladným teplotám je nízká snůška z kvetoucích stromů a z řepky. V dřívějších dobách pokračovala produkce ještě snůškou z puklic smrků. Nyní je však tato snůška spíše raritou kvůli napadení českých lesů kůrovcem. Společnost Medokomerc pak dodává, že letos z jarní snůšky vytočili včelaři asi 10 kilogramů na jedno včelstvo. Z druhé pak 5 kilogramů. Druhá snůška je nižší, jelikož část medu se musí nechat včelám.

Oficiální statistiky budou na podzim¨

Dle Českého svazu včelařů je problém s produkcí medu regionální. V této době však oficiální data svaz nemá. Ty by měly vyjít až na podzim. Dle svazu je situace v republice odlišná region od regionu. Někde již v dnešních dnech včelaři ví o nízké produkci, jinde ještě vytáčí medovici. Jistotou však je, že letošní produkce nebude tak vysoká jako v předchozích letech, tedy kolem 9000 tun. Doufá se však, že půjde alespoň o 6000 tun. Spotřeba medu v Česku byla asi 900 gramů na osobu. Meziročně tedy klesla o 2,2 procenta. Pro srovnání v roce 2010 byla spotřeba 700 gramů na osobu.

Zdroj informací: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cesti-vcelari-ocekavaji-podobne-jako-loni-velmi-podprumernou-produkci/2072546
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.