Orbán: Ukrajina není připravena na členství v EU

Babiš a Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán posměšně komentuje snahu Ukrajiny o členství v Evropské unii. Podle něj není Kyjev připraven na debatu o členství v EU. Toto jednání by se podle něj nemělo spojovat se zmrazenými prostředky Maďarska v EU.

Orbán: Ukrajina je ještě daleko od členství v EU

Maďarský premiér Viktor Orbán nebyl nikdy znám svou zálibou v politické diplomacii. V pátek však prohlásil, že Ukrajina není připravena na členství v EU. „Ukrajina má ke členství v EU stejně daleko jako Makó k Jeruzalému,“ řekl Orbán s odkazem na malé město nedaleko rumunských hranic.

Orbán uvedl, že Ukrajina musí splnit řadu podmínek, než bude moci zahájit přístupová jednání. Mezi tyto podmínky patří například boj proti korupci, ochrana menšin a reforma justice.

Orbán trvá na svých podmínkách

Orbán také odmítl spojit vyjednávání o členství Ukrajiny v EU se zmrazenými prostředky Maďarska. „Chtěl bych jasně říci, že zahájení jednání na Ukrajině není záležitostí byznysu,“ řekl Orbán ve svém nejnovějším prohlášení pro maďarský státní rozhlas.

Maďarský premiér dále uvedl, že Brusel musí Maďarsku dát „to, co mu dluží“. Maďarsko totiž požaduje uvolnění prostředků, které byly zmraženy v rámci tzv. mechanismu podmíněnosti.

Orbánův postoj je jasným signálem, že Maďarsko má zájem o brzké členství Ukrajiny v EU. Maďarský premiér ale zároveň dává najevo, že nebude ochoten ustoupit ze svých podmínek. To může zkomplikovat jednání o vstupu Ukrajiny do EU.

Sankce vůči Rusku

Pozadí této tohoto jednání je však komplikovanější, než by se na první pohled mohlo zdát. I přes to, že Maďarsko souhlasilo se sankcemi EU vůči Rusku v reakci na jeho plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, existují neshody, které ničí vztah mezi Budapeští a Kyjevem.

Maďarsko je stále velkým kritikem snah EU o vytvoření dlouhodobého fondu ve výši až 20 miliard eur pro ukrajinskou armádu. Zároveň vyjádřilo nesouhlas s postojem Kyjeva vůči maďarským menšinám.

Zdroje info:X, https://www.aljazeera.com/news/2023/11/10/hungarys-orban-says-negotiations-on-ukraines-future-eu-membership-should-not-move-forward, https://www.politico.eu/article/viktor-orban-hungary-ukraine-is-not-ready-for-membership-talks/

Náhledové foto: Úřad vlády České republiky