Rodičovská dovolená

Přídavky na děti v 2019. Máte nárok?

Dlouhodobá sociální dávka s názvem přídavek na dítě, může být pro mnohé rodiny nezbytnou součástí jejích příjmů. Pojďme se tedy podívat, jak to s touto dávkou je nyní, na začátku roku 2019. Jak se změnila jejich výše, ale i okruh lidí, kteří na ni mají nárok? Pojďme na to!

Pro rodiny s nízkými příjmy

Primárně pro ně je příspěvek určen. Při posuzování tak příjmy osob žijících ve společné domácnosti s dítětem nesmí být vyšší, než je 2,7násobek životního minima. To v této době dělá v domácnosti s dvěma dospělými a dvěma dětmi 9450 Kč. Přídavek tedy v takové rodině dostanou, jsou-li jejich měsíční příjmy nižší nebo rovny 25 515 Kč. Životní minimum vaší rodiny si můžete vypočítat na kalkulačce Ministerstva práce a sociálních věcí.

Co vše se počítá do příjmů domácnosti?

Při posuzování nároku vaší rodiny na tuto sociální dávku se neposuzuje jen mzda či plat z vašeho zaměstnání. Do balíku všech vašich příjmů patří i mateřská, rodičovský příspěvek, nemocenská, podpora nezaměstnanosti, alimenty od bývalého partnera, důchody nebo příjmy z pronájmu nemovitostí. Úředníci však nikdy nesmí započítávat dávky v hmotné nouzi, příspěvek na bydlení, porodné či příspěvek na péči.

Jak je to u OSVČ

Tito lidé předkládají při posuzování žádosti své poslední daňové přiznání. Při výpočtu se užije zásada, že z ročního příjmu se rovnoměrně rozvrhnou měsíční příjmy tak, že každý měsíc se podílí na ročních příjmech dvanáctinou. OSVČ se z hlavní podnikatelské činnosti započítají však příjmy minimálně 50 % vůči průměrné mzdě (i kdyby tomu bylo ve skutečnosti jinak a příjmy by byly nižší). U vedlejší činnosti pak vždy hodnoty reálné. Poté musí splňovat podmínky jako zaměstnanci. Tedy příjmy domácnosti, jejíž je OSVČ členem, nesmí býti vyšší jak 2,7násobek životního minima domácnosti.

14 komentářů

 1. olina.mas@seznam.cz'Olina Odpovědět

  Dobrý den, čte se to hezky, ale praxe je úplně jinde. Jsem samozivitelka s 11-letou dcerou, která má kroužky a také své náklady. Výplatu mám na spodní hranici, prostě nic moc a alimenty od ex vídám jednou za čas a přesto na přídavky nedosáhnou, pretahla jsem limit o 25 korun. Ale běda když se na socialku dovali nase snede etnikum. Zažila jsem to několikrát, jak si dokážou vše pěkně vyřvát……Takže je pěkné tvrdit jak na přídavky dosahne více rodin, ale jakých……. Poctivých rozhodně ne……

  1. mirecek.conka@seznam.cz'Miroslav Odpovědět

   Sem cigan ne ROM a zlobit byste se mneli na česky stát a na ty lidi co volí tyhle sprostý hlavy a zákony ahojte rasisti

  2. Kakacurka1990@seznam.cz'Katka Odpovědět

   Ja jsem na pul romka a na pul ceska, jsem samozivitelka bydlela jsem v pronajmu s dcerkou bohuzel majitelka potrebovala uvolnit byt pro sebe. Musela jsem kvuli dceri ukoncit po 3 letech praci jelikoz se mi nemohli prizpusobit. A na co mam narok kdyz jsem u rodicu ? .. na nic jelikoz se pobira plat rodicu a ja diky tomu nemam narok na nic a nikoho nezajima ze rodice chodi do sve prace x let a nejsou povinny me zivit. Takze bych nehazela vsevhny do jednoho pytle . Ja nikdy krom pridavku nepobirala socialni davky ale dneska toho vyuzivaji i bily lidi.

 2. vladekjanousek@seznam.cz'Vladimír Odpovědět

  jo to je tak když tady stojí celý sociální systém za h…o
  radši se tady budou podporovat sebranky co nikdy nemakali příjdou na úřad a začnou vyhrožovat že tam nechají parchanty ať se o ně postarají a naše milé úřednice jim vše schválí už jenom proto že této „menšině“ musí vše schválit z jistých nařízení aby se tady nemluvilo o rasizmu – no tak jim dáme co chtějí že jo – a naopak poctivého pracujícího člověka co se dostal do problému né svojí chybou mají oškubat a způsobit mu ještě větší problémy no prostě si měl našetřit. Haha naše menšina má na dávkách kolikrát větší příjem než mnozí pracující tak kde jsme?? No že se ptám.

 3. Buraak84@seznam.cz'Honza Odpovědět

  Tyto články jsou úplně k ničemu, pokud platí pouze a jen těm, v dnešní době NEPŘIZPŮSOBILIM a né těm kteří chodí do práce, odvádí veškeré odvody a vlastně i něco dělají pro svou vlast. Mluví se tu o všem,ale zkuste si jít samý osobně zažádat a hned Vás přejde chuť

 4. gregor-marek@seznam.cz'Marek Odpovědět

  Pořád mluvíte o romech, ale když přijdu na úřad tak vidím 2 romy a 5 bílých. Tak kdo více ždíme stát.

  1. 476787@seznam.cz'Julka Odpovědět

   Romové dostanou dávky vždy, bílý mají smůlu. I kdyby tam romů bylo 10 a bílých 50, tak dostanou romové, tudíž 100% romů. Jak zněla vaše otázka?

 5. amepo@seznam.cz'Rostislav Odpovědět

  A nejsou to jen dávky. Příspěvek na lednici , postel , pračku , MHD,léky atd…Nemluvě znásilňování okrádání neustálé rvačky drogy … Proč je zde máme kdo je do našeho státu zval a kdo je z otevřenou náručí přivítal.Na koho odvádíme daně!!
  Na lidi co v životě neviděly práci neodvedli ani zrnko daně! Někteří z nich jsou dokonce učeni aby nikdy do práce nenastoupily.
  Neplatí zdravotní ani sociální množí se jak krysy!
  Devastují domy a vůbec si toho neváží že jim někdo něco dal a ještě jim to skoro cele zaplatí ať se mají dobře.
  Nepřísahaly věrnost nepadli by za vlast! Vždyť také není jejich.
  Jenom dojit a dojit!! Pořád si stěžují na diskriminaci!!
  Ale menšina tu za pár let budeme my český národ a převýší ho žlutí černí khaki a my budeme jejich otroci!!
  A vláda jim jen bude pomáhat. Je to velmi smutné
  Chtěly jste demokracii , svobodu slova,tady jí máte cinkali jste klíčema a teď pláčete.Jen keci v kleci stejně s tím nic neuděláte. a pokud zde něco napíšete co má rasový podtext tak vám stejně komentář smažou jako by se nic nepsalo.I když máte svobodu slova.

 6. rozinakobylka@seznam.cz'Martina Odpovědět

  Nemáte nárok na nic jak mě bylo řečeno porodne nedostanete chodila ste do práce než ste otehotnela .20 let sem odváděli sociální a zdravotní a po státu ste nic nechtěla a dnes vám řeknou že nemáte nárok co to jsme za stat

 7. sablikova.j@atlas.cz'Jitka Odpovědět

  Romové dostanou opravdu co chtějí.Je zajímavé,že i když jsou někteří negramotni tak v tomhle jsou jedničky,v tom se vyznají co můžou žádat,kolik dostanou..po rozvodu jsem musela čekat 3 měsíce než jsem měla nárok aspoň na přídavky na 2 děti,nikoho nezajímalo jestli mám na svačiny a obědy do školy peníze..romům dají všechno,i porod jim tady zaplatí..A my,kteří chodíme poctivě do práce,odvadime daně,platíme zdravotní a sociální,abysme si o všechno žádaly,dokladaly nesmyslné papíry,vic prolitaly než dostaly..kocourkov je nic proti tomuhle státu..

 8. albina177@seznam.cz'Albina Odpovědět

  Prosím vás co to tu povídáte? ! Někdo tu z vás nedostane od státu peníze a hned do toho cpete cikány? To je hrůza já jsem také cikánka, pracující jsem sama, mám jedno dítě, výplata tak že mám na nájem a na nijaké to jídlo a taky nemám na nic nárok tak nevím oco vám jde?!!!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *