Rodičovská dovolená

Přídavky na děti v 2019. Máte nárok?

Dlouhodobá sociální dávka s názvem přídavek na dítě, může být pro mnohé rodiny nezbytnou součástí jejích příjmů. Pojďme se tedy podívat, jak to s touto dávkou je nyní, na začátku roku 2019. Jak se změnila jejich výše, ale i okruh lidí, kteří na ni mají nárok? Pojďme na to!

Pro rodiny s nízkými příjmy

Primárně pro ně je příspěvek určen. Při posuzování tak příjmy osob žijících ve společné domácnosti s dítětem nesmí být vyšší, než je 2,7násobek životního minima. To v této době dělá v domácnosti s dvěma dospělými a dvěma dětmi 9450 Kč. Přídavek tedy v takové rodině dostanou, jsou-li jejich měsíční příjmy nižší nebo rovny 25 515 Kč. Životní minimum vaší rodiny si můžete vypočítat na kalkulačce Ministerstva práce a sociálních věcí.

Co vše se počítá do příjmů domácnosti?

Při posuzování nároku vaší rodiny na tuto sociální dávku se neposuzuje jen mzda či plat z vašeho zaměstnání. Do balíku všech vašich příjmů patří i mateřská, rodičovský příspěvek, nemocenská, podpora nezaměstnanosti, alimenty od bývalého partnera, důchody nebo příjmy z pronájmu nemovitostí. Úředníci však nikdy nesmí započítávat dávky v hmotné nouzi, příspěvek na bydlení, porodné či příspěvek na péči.

Jak je to u OSVČ

Tito lidé předkládají při posuzování žádosti své poslední daňové přiznání. Při výpočtu se užije zásada, že z ročního příjmu se rovnoměrně rozvrhnou měsíční příjmy tak, že každý měsíc se podílí na ročních příjmech dvanáctinou. OSVČ se z hlavní podnikatelské činnosti započítají však příjmy minimálně 50 % vůči průměrné mzdě (i kdyby tomu bylo ve skutečnosti jinak a příjmy by byly nižší). U vedlejší činnosti pak vždy hodnoty reálné. Poté musí splňovat podmínky jako zaměstnanci. Tedy příjmy domácnosti, jejíž je OSVČ členem, nesmí býti vyšší jak 2,7násobek životního minima domácnosti.

14 komentářů
 1. olina.mas@seznam.cz'
  • mirecek.conka@seznam.cz'
  • Kakacurka1990@seznam.cz'
 2. vladekjanousek@seznam.cz'
 3. Buraak84@seznam.cz'
 4. gregor-marek@seznam.cz'
  • 476787@seznam.cz'
 5. amepo@seznam.cz'
 6. rozinakobylka@seznam.cz'
 7. sablikova.j@atlas.cz'
 8. albina177@seznam.cz'
 9. albina177@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *