Stavební materiály dále zdražují, nejvíce malta

02_stavba

Bohužel zdražování je letos velkým tématem. Ne jinak tomu bude ani v dalším roce. Pokud se zaměříme na stavební materiály, možná si vzpomenete, že šlo o jednu z prvních oblastí, kde se letos začalo významně zdražovat. Nyní je inflace všudypřítomná a stavební materiály zdražují dále. Co nejvíce?

Čekat na další rok? Riskantní

Pokud jste se letos rozhodli stavět bydlení či jen rekonstruovat váš stávající byt či dům, pak vás nejspíše zdražování stavebního materiálu pořádně překvapilo. Pokud teprve stavění plánujete, už jste asi přemýšleli, že odsunete stavbu na další rok. To však může být riskantní a naivní. Nynější signály totiž naznačují, že spousta položek bude ještě zdražovat, a to až o desítky procent. Například zdivo nebo tepelné izolace. Globálně pak lze říci, že nejvíce podraží cement a maltové směsi.

Dřevo už je k dostání

Jednu dobrou zprávu však můžeme v této situaci nabídnout. Dřevěné materiály, například hranoly či dřevotříska, se opět vrací na trh. V uplynulých měsících jich byl totiž výrazný nedostatek. Buď na trhu nebyly k mání vůbec, anebo zdražily až o 200 %. Nyní je však opět nakoupíte a za rozumnější cenu. Jejich cena totiž každý měsíc klesá. V příštím roce by mělo dřevo ještě trochu zlevnit.

Prodražují se zakázky

Překotný růst cen, který jsme zažili a stále zažíváme, komplikuje fungování velkých i menších stavebních firem. Těm se prodražují například realizované veřejné zakázky. Tyto ceny nemohly firmy promítnout do dlouhodobějších zakázek, to samé se děje u soukromých zakázek, ty však mají firmy častěji a lépe pro takové případy smluvně ošetřené. Dle průzkumu agentury NMS Research, který byl zhotoven pro Raiffeisen stavební spořitelnu, lidé, kteří rekonstruovali v posledním roce své bydlení, zaplatitli asi 50 tisíc korun. 70 % těchto osob pak uvedlo, že cena byla pro ně příliš vysoká. V příštím roce se pak dle průzkumu plánuje pustit do rekonstrukce 38 % Čechů.

 

Zdroj: https://www.denik.cz/pruvodce-jak-usetrit/stavebni-material-cena.html?fbclid=IwAR2qIdxnZufCQCzqFG2qlljGlJOjRb4Uc_rwT09rZEJfbNaPBUeGP1y-Oaw
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.