Firmy budou lákat na vyšší náborové příspěvky

Zaměstnání

Pracovní trh je v současnosti charakterizován nedostatkem uchazečů o zaměstnání a mezi firmami je o ně boj. Jednou ze zbraní, které se firmy chystají s boji o zaměstnance používat, jsou vyšší náborové příspěvky. Zatímco u mezd nelze z objektivních příčin očekávat v roce 2022 přílišný nárůst, náborové příspěvky budou v porovnání s letošním rokem pravděpodobně o poznání vyšší.

Zaměstnavatelé jsou optimističtí

Podle všeho to zatím vypadá, že v roce 2022 budou firmy zaměstnance spíše nabírat, než aby se jich zbavovaly. Jedná se nepochybně o dobrou zprávu. Na druhou stranu jsou zde stále velká rizika pro křehkou ekonomiku oslabenou pandemií koronaviru, vysokými cenami energií apod. Jakýkoliv negativní impuls v podobě nové, zákeřnější mutace viru či třeba vyhrocení situace na rusko-ukrajinské hranici může ekonomiku hodně poškodit., což by znamenalo i otřes na trhu práce. Prozatím ale panuje mezi zaměstnavateli optimismus.

Nábor

Foto: Pixabay

Lákadla pro nové zaměstnance

Při lákání nových zaměstnanců, kterých je v současnosti nedostatek, budou v příštím roce firmy sázet především na nabídku benefitů a také jednorázové náborové příspěvky, které budou v porovnání s těmi současnými vyšší. Důvodem je fakt, že na zvyšování mezd není pro firmy v současnosti příliš vhodná situace.

Výše náborového příspěvku se v jednotlivých oborech a v konkrétních firmách samozřejmě liší. Obecně lze říci, že se u většiny firem pohybuje jeho výše okolo jednoho měsíčního platu, tj. v řádech nižších desetitisíců. Zaměstnanci jej potom po konci zkušební doby dostávají většinou v několika splátkách.

Jednorázovým příspěvkem lákají uchazeče o zaměstnání i státní instituce, konkrétně např. policie a armáda. U nich mohou příspěvky dosahovat výše až 150 tisíc (policie) či dokonce 250 tisíc korun (armáda). V těchto případech jde ale samozřejmě o přijímání do služebního poměru a příspěvky jsou podmíněny určitými specifiky tohoto typu zaměstnání.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/domaci/naborove-prispevky-v-pristim-roce-vzrostou-armada-nabizi-az-ctvrt-milionu-1386403

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.