Autoservisy zdražovaly až o 9 procent

Octavia

V tomto roce se zdražovalo kde co. Aby také ne, když nyní panuje v inflace, která se nejspíše dostane nad hodnoty 6 %. Jinak tomu nebylo ani u služeb poskytovaných autoservisy. Ty letos zdražovaly v průměru o 9 %. My se na toto zdražování podíváme. Co bylo příčinami?

Vyšší ceny náhradních dílů či energií

Do zdražování služeb, které poskytují autoservisy se nejvíce promítly dva faktory. Tím prvním je růst cen náhradních dílů. Druhým pak zvyšování cen energií, tedy plynu a elektřiny. Ceny dílů a prací rostou letos asi dvakrát rychleji, než tomu bylo v předchozím roce. Alespoň to kvalifikovaně odhaduje společnost Cebia, a to na základě dat z trhu, které jsou jí k dispozici. Ceny náhradních dílů rostou každý rok. Jde o fakt, který se děje v souvislosti s novými modely, jež jsou uváděny na trh. Letos však zdražují více, než je obvyklé. A nerostou jen náhradní díly. Roste také cena hodinové sazby za práci. Na tento růst pak má mimo jiné vliv i růst cen energií. Tyto hodinové sazby rostou letos nejvíce. meziročně o 10-15 %.

Finanční náročnost údržby je dobré řešit už při pořizování auta

Nyní je finanční náročnost oprav tedy enormní, respektive roste rychleji, než je normální. Na finanční zátěž, kterou představuje údržba a oprava vozidla, by však měli lidé brát ohledy již ve chvíli, kdy auto pořizují. Nechcete-li či nemůžete-li si dovolit náročnější údržbu a opravy, volte automobily s obecně levnějšími náhradními díly. Ještě důležitější je však prověřit si historii vozu. Jen tak vás pak nepřekvapí následné nákupy a opravy.

Co při nákupu auta pohlídat

Pro vás jako potencionální kupující vozu je nejdůležitější ověřit si, zda nemá vozidlo takzvaně stočený tachometr. Takové stočení totiž dle dat zdraží automobil o 20 % a stejnou částku si pak následně vyžaduje automobil v dalších letech na údržbě a opravách. Další rizikový faktor je nehoda či jiné poškození, které auto v minulosti prodělalo. Dle společnosti Cebia je v České republice prodáváno až 99 % ojetých aut jako nehavarovaných. Mnoho z nich je však nelegálně předělaných, což opět může v budoucnosti představovat zvýšené náklady na údržbu vozidla.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Cebia spol. s r.o. ze dne 10. prosince 2021
Náhledové foto – Pixabay
 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.