Stavba bez naspořených prostředků: Je lepší hypotéka než překlenovací úvěr?

Půjčky na bydlení

Uvažujete o financování nějakého stavebního záměru? Pak byste měli řešit na prvním místě především finanční prostředky. Bez dostatečně vysoké investice nebudete schopni řešit vůbec nic. Poměrně často se stává, že lidé sní o novém bydlení a chtějí se do všeho pustit, nicméně nestihli včas našetřit potřebnou hotovost. Pokud mezi takové jedince patříte také, zbystřete, podíváme se totiž podrobněji na to, jaké máte alternativy. Je jich hned několik. My se zaměříme na hypotéku a překlenovací úvěr. Samozřejmě zmíníme i některé ostatní.

Hypotéka jako tradiční sázka na jistotu

Potřebujete hypotéku a nemáte vůbec nic naspořeno? Rovnou na žádost o ni zapomeňte. Aktuálně je nezbytné mít našetřeno minimálně 20 % z celkové cílové částky. Hypotéky s celkovou částkou přesahující 80 % ceny nemovitosti jsou poskytovány zcela výjimečně. O verzi s 90 % nelze ani přemýšlet. Pokud tedy nemáte naspořeno vůbec nic, budete si muset onu sumu pokrývající 20 % získat prostřednictvím půjčky. Ta už pravděpodobně vyjde docela draho…

Překlenovací úvěr je ve finále dost nákladný

Pokud se podíváte na aktuální sazby překlenovacích úvěrů, zjistíte, že se pohybuje okolo 2 až 3 %. Podobně je tomu i u hypotečních úvěrů. Překlenovací je ovšem zcela specifický v tom, že jde fakticky pouze o dočasnou záležitost. Prakticky se jím řeší situace, kdy nemá člověk žádné peníze. Do doby, než dosáhne 40 % cílové částky stavebního spoření, totiž splácí pouze úroky a spoří. Jistina logicky neubývá až do doby, než se úvěr změní v regulérní. Jinak se u něj na rozdíl od hypotéky nemění úroková sazba. Hypoteční úvěry se z hlediska úrokové sazby mění dle délky fixace.

Ostatní alternativy nejsou příliš růžové

Vybrat si lze ještě na poli nebankovních půjček, nicméně ty nabízejí spíše nižší částky s poměrně vysokými úrokovými sazbami. Mnohdy je proto výhodnější nějaký ten měsíc počkat a našetřit alespoň oněch 20 % nezbytných pro získání hypotéky.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.