Stav zdravotní nouze v USA. A není to kvůli covidu

sanitka

O vyhlašování zdravotnických pohotovostí a stavů nouze s v posledních více než dvou letech staral spolehlivě covid-19. Ten je tu s námi pořád. O rozruch se ale tentokrát covid nepostaral. Ve Spojených státech byl stav zdravotní nouze vyhlášen z jiného důvodu a kvůli jinému onemocnění.

Opičí neštovice

V USA se tentokrát šíří místo již „zdomácnělého“ covidu opičí neštovice, které dosahují co do počtu nakažených znepokojivých čísel. Opičí neštovice se šíří především kožním kontaktem. Současná data ukazují, že se vyskytují o něco častěji u homosexuálů, teoreticky tedy ve skupině, kde je střídání partnerů statisticky přece častější. Rozhodně se ale nejedná o žádnou nemoc homosexuálů a ohroženi jsou všichni stejnou měrou.

Bílý dům proto v reakci na rychlé šíření vyhlásil stav zdravotní nouze, aby posílil možnosti rychlého testování a na boj proti neštovicím mohl uvolnit i další finanční prostředky. Americká vláda vyhlásila stav zdravotní nouze jako prostředek v boji proti dalšímu šíření opičích neštovic. Prezident Joe Biden zmínil také nedostatečné množství vakcín proti této virové nemoci.

výzkum

Foto: Pixabay

Těžko dostupná vakcína

Bílý dům zajistil skrze kontrakty více než milion dávek očkovací látky a posílil i možnosti testování. Ve Spojených Státech se současně potýkají s počtem 2000 nakažených, nejvíce zasaženými státy jsou New York a Kalifornie. Nedostatek očkovacích dávek ale tuto situaci komplikuje. Očkovací látky, které se do USA dováží až z Dánska, jsou v tuto chvíli nedostatkovým zbožím, a tedy i počty reálně dodaných vakcín jsou zatím neuspokojivé.

Vakcína přitom funguje i když je podána po rizikovém kontaktu, v inkubační době onemocnění. Standardně se podává po dvou dávkách s rozestupem 28 dní. U nás v České republice bylo objeveno zatím 20 případů. Nepoučení se z pandemické vlny covidu se ale na první pohled zrcadlí i u šíření neštovic, kterým měla být  již v začátku věnována větší pozornost a to především i v časném dodání potřebných vakcín.

Zdroje informací: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-vlada-usa-vyhlasi-kvuli-opicim-nestovicim-stav-zdravotni-nouze-210931

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.