Nová rada ČNB sazby zvyšovat nechce, bránit korunu ano

koruna

Proběhlo první zasedání rady České národní banky. My se dnes zaměříme na to, jak bude nejspíše vypadat monetární politika obměněného tělesa v následujících měsících a letech. Co bude s úrokovými sazbami?

Sazby rada nezvýšila

Nové složení bankovní rady České národní banky se poprvé sešlo a vyslala docela významný signál. Na předchozích zasedáních se zvyšovaly úrokové sazby v návaznosti na predikovanou i současnou inflaci pravidelně. Nyní byla však série zvyšování zastavena, úrokové sazby zůstávají na dosavadních hodnotách. Dvoutýdenní repo sazba je tedy i nyní 7 %, diskontní 6 % a lombardní i nadále 8 %. Poprvé radě předsedal nový guvernér Aleš Michl a zasedání se poprvé zúčastnili noví radní – Eva Zamrazilová, Karina Kubelková a Jan Frait. Pro zachování současných hodnot bylo 5 ze sedmi členů rady. Dva zbylí požadovali růst o jeden procentní bod.

Rada vyčkává a vyhodnocuje

Dle odborníků byl tento postup předvídatelný. Například dle Jakuba Seidlera z České bankovní asociace, který se vyjádřil pro web peníze.cz, si dala rada pauzu se zvyšováním sazeb a chce spíše vyhodnocovat a čekat na data o budoucí inflaci. Nejspíše chce také čekat na ekonomická data, která by ukazovala první důsledky předchozího zvyšování sazeb. Ty se projevují se značným zpožděním. Tomáš Volf ze skupiny Citfin se zase domnívá, že si ČNB může dovolit nyní neměnit sazby, i kvůli tomu, že minulé zvyšování bylo poměrně razantní.

Rada chce bránit výkyvům kurzu

Bankovní rada na svém zasedání také přijala rozhodnutí, dle kterého chce i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu české koruny. Toto rozhodnutí však nekomentovala, pouze jej oznámila bez dalších podrobností. Půjde tedy o kurzové intervence, avšak nevíme v jakém objemu či na jakou výši kurzu se budou zaměřovat.

Zdroj: https://www.penize.cz/urokove-sazby/435804-uroky-nezvysime-hlasi-nova-rada-cnb-dal-chce-branit-korunu, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/rada-cnb-bude-jednat-o-nastaveni-urokovych-sazeb-poprve-s-michlem-v-cele/2239011

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.