Státní rozpočet si v září vedl nejhůře za poslední roky

Minulý rok se v této době nacházel státní rozpočet České republiky v kladných číslech. To ovšem pro letošek neplatí. Ministerstvo financí totiž informovalo veřejnost, že rozpočet se aktuálně nachází ve schodku přibližně 21 miliard korun, což je nejhorší zářijový výsledek za posledních pět let. Oproti měsíci předešlému vzrostly náklady o ohromných 5,6 miliard. Za zhoršeným stavem hospodaření našeho státu v daném měsíci podle ministerstva z velké části stojí hlavně mimořádný příjem z EU, který v roce 2018 činil skoro 21 miliard. Proto mohou čísla na první pohled vypadat horší, než jaká skutečně jsou.

Poměr zisků a výdajů státního rozpočtu

Celkové příjmy do pokladny státního rozpočtu byly vypočítány na 1,103 bilionu korun, přičemž výdaje přesáhly hranici 1,124 bilionu korun. Ministerstvo financí ovšem uvedlo, že ačkoli za sebou máme teprve tři čtvrtě roku, bylo samosprávným a příspěvkovým organizacím vyplaceno již 82 % jejich ročního rozpočtu. Neziskové organizace už od státu obdržely 87 % rozpočtu a do Evropské Unie přiteklo 85 % plánované částky. Z toho prý tedy jasně vyplývá, že do konce tohoto roku se již neočekávají žádné nadměrné výdaje.

Výdajovou stránku ovlivnily investice a také vyšší důchody

Přestože příjmy do státní poklady rostly opravdu raketovým tempem (meziročně o 7,1 %, což je v přepočtu na peníze přibližně 66 miliard korun), výdaje se zvyšovaly ještě mnohem rapidněji. Oproti minulému roku stát utratil o 12 % a 117 miliard korun více. Za vyššími výdaji stojí například investiční aktivity, které oproti pomalému rozjezdu na počátku roku nabírají dech. Sociální dávky společně s důchody pak už tradičně zaznamenaly největší nárůst vložených finančních prostředků.

Naopak v rámci příjmové stránky rozpočtu se o zvýšení nejvíce zasadila daň z příjmu, DPH a sociální pojištění. Výběr daní se podle dostupných informací výrazně zlepšil, stále ovšem zaostává za původními předpoklady.

Analytici tuší, že plánovaný schodek bude splněn

Vláda pro právě probíhající rok schválila schodek ve výši 40 miliard korun. S ohledem na současný stav příjmů a výdajů do státní pokladny se odborníci domnívají, že všechno spěje k tomu, aby byl tento stanovený plán, jenž byl několika opozičními politiky označen za alibismus, dodržen. Neměli bychom ale příliš doufat v nižší schodek, jako tomu bývalo v letech minulých.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *