Kapesné pro nepracující jako nový termín

Ministryně práce a sociálních věcí z řad vládní ČSSD volá po omezení daňové slevy na nepracujícího manžela. Plánuje tímto krokem ušetřit až dvě miliardy korun ze státního rozpočtu. Jak by změna mohla vypadat? A co bude znamenat? Na to se dnes podíváme.

Sleva jen pro ty, co pečují

Jana Maláčová vyjádřila ideu, že tuto slevu na dani, tedy daňovou slevu na manželku či manžela bez vlastních příjmů, by měly mít nárok jen ty osoby, které nepracují z důvodů například péče o děti, příbuzné či postižené. Její nápad však nemá ještě žádné konkrétní obrysy. Sama ministryně se nechala slyšet, že nechce rušit slevu jako takovou. Jen omezit její využívání. To by měla být výsada jen těch, jejichž druhá polovička nepracuje z již z výše uvedených důvodů. Změna by se tedy lidí, kteří o někoho pečují, netýkala.

Kapesné pro nepracující

Na Twitteru Maláčová uvedla, že lidé, kteří využívají tuto slevu, mají za manžela či manželku osobu, která nepracuje, protože si to může dovolit. „Neměli bychom je dotovat 25 tisíci korunami ročně na daňových slevách.“ napsala. Samotný mechanismus daňové slevy, jako položky, která vám sníží daň z vydělaných peněz pak označila za „kapesné“.

Omezoval již Nečas

Statistiky Finanční správy hovoří o asi 85 tisících lide za rok 2017, kteří tuto slevu uplatnili. Data z minulého roku ještě neexistují. V roce 2011 to však bylo 115 tisíc lidí, kteří podávali daňové přiznání. Poté však počet těchto uplatnitelů klesá. I z důvodu omezování této slevy již vládou Petra Nečase. Ta například zavedla pravidlo, že OSVČ nemohly současně využít daňového paušálu a této slevy. Musely si tedy vybrat. V dnešní době pak mohou tuto slevu využít ti lidé, kteří mají manžela či manželku ve společné domácnosti, která za rok vydělala méně než 68 tisíc korun. Do těchto příjmů se nepočítá například rodičovský příspěvek. Slevu tedy hojně využívají mladé rodiny s dětmi. Počítají se zde však například nemocenská, dávka v nezaměstnanosti nebo invalidní důchod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *