01_duchod2

Státní finance čeká další zvyšování důchodů

V minulých letech vláda pravidelně navyšovala důchody více, než kolik jí nařizovala zákonná valorizace. V roce 2019 to bylo více o 300 Kč (zákonná valorizace by činila 750 Kč) a v loňském roce o 150 Kč nad rámec zákonné valorizace na úrovni 600 Kč. K tomu potom vláda na podzim 2020 vyplatila seniorům jednorázovou dávku 5000 Kč. A ani v letošním roce nechce vláda na seniorech šetřit. Ministryně práce a sociálních věcí Maláčová sice mluví o tom, že senioři si „za svoji celoživotní práci zaslouží více“, tím pravým důvodem starosti o seniory je ale spíše volební kalendář. V letošních parlamentních volbách je toho pro vládní strany v sázce hodně a důchodci tvoří důležitou část elektorátu obou z nich. Pro prázdnou státní kasu se může nicméně jednat o katastrofu.

Zvýšení nebo další příspěvek?

V letošním roce by měla zákonná valorizace důchodů činit 450 Kč. Ministryně Maláčová z ČSSD nicméně hlasitě požaduje až dvojnásobek. I premiér Andrej Babiš – zvláště ve světle posledních volebních průzkumů – mluví o větším navýšení, byť částku zatím nespecifikoval.

Podle všeho je tak ve hře jak navýšení důchodů nad rámec valorizace, tak další jednorázový příspěvek. časový harmonogram schvalování jedné či druhé možnosti je také zřejmý. K finálnímu projednávání dojde (jistě jen shodou okolností) s největší pravděpodobností po létě, tj. těsně před sněmovními volbami,

02_duchody2

Foto: Pixabay

Pláč státní kasy

Nenajde se asi nikdo, kdo by chtěl seniorům upírat vyšší příjem. Takto jednoduše ale otázka samozřejmě nestojí. Stejně tak asi nechceme upírat vyšší příjem ani dalším skupinám obyvatel, nechceme upírat žákům a studentům kvalitní vzdělávání, nechceme rušit investice tak důležité v době, kdy procházíme novou průmyslovou revolucí a naše dnešní akce definují naše postavení a konkurenceschopnost v budoucím světě…

Jakékoliv zvýšení důchodů se projeví nárůstem státních výdajů v řádu jednotek nebo dokonce desítek miliard korun ročně. Vláda o tom mluví v době rekordních rozpočtových schodků a v době, kdy mezinárodní agentury přemýšlejí o snížení našeho úvěrového ratingu s odůvodněním, že situace českých veřejných financí se nemá jak zlepšit.

Je však třeba se připravit na to, že kritika opozice v tomto případě stačit nebude a vláda v honbě za voličskými hlasy nějakou formu dalšího navýšení důchodů schválí se všemi důsledky, které to pro celou naši ekonomiku bude nevyhnutelně mít.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

12 komentářů

 1. Tes Odpovědět

  Tohle se probírá každý rok. Přijde mi to jako snaha rozdělit společnost ve smyslu toho, že mladí budou naštvaní na starší, že vyžírají státní kasu a nemyslí na budoucnost. Ale ti starší si své odpracovali, v práci kolikrát nechali své zdraví a na stáří je jim vytýkána každá koruna? Jedné skupině v naší společnosti se dávají další a vyšší dávky neustále a ještě jsem neslyšela, že na ně nebude. Ale strašit lidi, že nebude na důchody, to čtu pořád. A důchodová reforma, která by to zlepšila, nikde.

  1. Rudla Odpovědět

   Jediná skupina naší společnosti, kterým se neustála dávají další a vyšší dávky jsou právě důchodci, kterých je v ČR téměř 3 miliony a výdaje na důchody tvoří nejvyšší část státního rozpočtu.

 2. Franta Odpovědět

  Naspořené miliardy z odvodů pracujících za dobu socialismu tzv. důchodový fond, ukradl Klaus a rozpustil ve státních fondech a už je nikdo nikdy neviděl. Teď, když se má důchodcům něco vrátit z ukradených peněz, tak je vždy kolem toho řevu. Že se rvou miliardy do neziskovek, které potom bojuji proti státu a udávají ho bruselským šmejdům, nikomu nevadí. Lež a nenávist zvítězila nad láskou a pravdou.

  1. Milan Odpovědět

   V lecčems s Vámi souhlasím, nicméně důchodový účet NIKDY neexistoval. Je to hodně rozšířený hoax, který jsem už snad stokrát dostal. Důchody šly vždy ze státního rozpočtu.
   Navíc se zamyslete, kde by se ty miliardy na „důchodovém účtu“ vzaly, když platy byly za socialiźmu nízké (1.000-3.000) a tím pádem i odvody.

 3. Jan Odpovědět

  To pláče pouze opozice mají obavy že jim nezbudou peníze na jejich výlety Tayvan,USA.atd.přece Piráti ještě nikam nejeli tak budou potřebovat stáhnout státní kasu pro sebe to teprve nabudou státní dluhy a pak to hodí na bývalou vládu.

  1. z Odpovědět

   Výlet na Tayvan Vám vadí ,ale neoprávněné a podvodně získané dotace trestně stíhaného lotra vám nevadí.Naštěstí VAS POMYLENEJCH je pár ,tak už ta loupež stpletí brzi skončí

 4. šerák j. Odpovědět

  Přidat pár stovek důchodcům vám vadí. Ale že třeba státní zaměstnanci berou nadstandartní platy a odměny o tom nepíšete. Třeba včera jsem četl, plat hejtmanky dvě stě tisíc měsíčně a takových jsou stovky.

 5. Jonáš Odpovědět

  Pana Straku, jak sám přiznává, peníze vždy fascinovaly. Pro ně je schopen stvořit i tento blábol. Sám v úvodu píše, jak se důchody zvedaly, ale už zapomněl napsat, že to bylo i v letech, kdy žádné volby nebyly, a že se o zvyšování důchodů v dalším roce rozhoduje vždy na podzim.

 6. Emilie Odpovědět

  Nepozastavují se zda důchody se zvednou před volbama .Chci jen aby za práci a ztracené ,mnohdy zdravi ,které jsme věnovali státu, .aby nyní stát se dovedl důchodcům úmožit příjatelné dožiti svého staří a né žebrotu !

 7. Valter Kubiena Odpovědět

  Nepozastavují se zda důchody se zvednou před volbama nebo po volbách .Chci jen za celoživotní práci a ztracené zdraví. důchod na patřičné úrovni a tak dožit ve starobě na patřičné úrovni ! Jsem držitelem průkazu ZTP ,nikde mne na žádnou pomocnou práci nevezmou ,Zbývá mi jen v prodejnách sledovat ceny ovoce a zeleniny ,

 8. Eva Odpovědět

  Ano máte plnou pravdu, naprostý souhlas. Ukradené naše peníze nikdo už nevrátí. Klaus, Topolánek zloději, ti mají již dávno sedět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *