Státní finance čeká další zvyšování důchodů

01_duchod2

V minulých letech vláda pravidelně navyšovala důchody více, než kolik jí nařizovala zákonná valorizace. V roce 2019 to bylo více o 300 Kč (zákonná valorizace by činila 750 Kč) a v loňském roce o 150 Kč nad rámec zákonné valorizace na úrovni 600 Kč. K tomu potom vláda na podzim 2020 vyplatila seniorům jednorázovou dávku 5000 Kč. A ani v letošním roce nechce vláda na seniorech šetřit. Ministryně práce a sociálních věcí Maláčová sice mluví o tom, že senioři si „za svoji celoživotní práci zaslouží více“, tím pravým důvodem starosti o seniory je ale spíše volební kalendář. V letošních parlamentních volbách je toho pro vládní strany v sázce hodně a důchodci tvoří důležitou část elektorátu obou z nich. Pro prázdnou státní kasu se může nicméně jednat o katastrofu.

Zvýšení nebo další příspěvek?

V letošním roce by měla zákonná valorizace důchodů činit 450 Kč. Ministryně Maláčová z ČSSD nicméně hlasitě požaduje až dvojnásobek. I premiér Andrej Babiš – zvláště ve světle posledních volebních průzkumů – mluví o větším navýšení, byť částku zatím nespecifikoval.

Podle všeho je tak ve hře jak navýšení důchodů nad rámec valorizace, tak další jednorázový příspěvek. časový harmonogram schvalování jedné či druhé možnosti je také zřejmý. K finálnímu projednávání dojde (jistě jen shodou okolností) s největší pravděpodobností po létě, tj. těsně před sněmovními volbami,

02_duchody2

Foto: Pixabay

Pláč státní kasy

Nenajde se asi nikdo, kdo by chtěl seniorům upírat vyšší příjem. Takto jednoduše ale otázka samozřejmě nestojí. Stejně tak asi nechceme upírat vyšší příjem ani dalším skupinám obyvatel, nechceme upírat žákům a studentům kvalitní vzdělávání, nechceme rušit investice tak důležité v době, kdy procházíme novou průmyslovou revolucí a naše dnešní akce definují naše postavení a konkurenceschopnost v budoucím světě…

Jakékoliv zvýšení důchodů se projeví nárůstem státních výdajů v řádu jednotek nebo dokonce desítek miliard korun ročně. Vláda o tom mluví v době rekordních rozpočtových schodků a v době, kdy mezinárodní agentury přemýšlejí o snížení našeho úvěrového ratingu s odůvodněním, že situace českých veřejných financí se nemá jak zlepšit.

Je však třeba se připravit na to, že kritika opozice v tomto případě stačit nebude a vláda v honbě za voličskými hlasy nějakou formu dalšího navýšení důchodů schválí se všemi důsledky, které to pro celou naši ekonomiku bude nevyhnutelně mít.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.