Státní dluhopisy

Státní dluhopisy pro občany

Investice se mohou značně lišit a záleží pouze na vás, zdali se rozhodnete vložit své finanční prostředky do akcií, forexu anebo kamkoli jinam. Zajímavou volbou jsou pro investice bezesporu státní dluhopisy. V roce 2015 sice dluhopisy spadly na minimum, nicméně letos opět nabírají na obrátkách. Pokud uvažujete o tomto způsobu investování, vyplatí se spíše veřejné emise. Opatrní byste měli být zejména v případě, kdy se jedná o rating dluhopisů.

Rating jako hlavní kritérium výběru

Optimální jsou zejména investice mířené do středně rizikového typu dluhopisů. Právě ty disponují ratingem BBB. Rating je prakticky nezávislým vyjádřením hodnocení konkrétního dluhopisu. Vyjádří míru důvěryhodnosti konkrétního dlužníka. Ovlivněn je přitom celou řadou nejrůznějších kritérií, mezi která se řadí například faktory kvantitativní a kvalitativní. Z těch jmenujme především hodnocení z pohledu účetnictví, hospodářské podmínky anebo likviditu.

Veřejné i neveřejné emise

Mnozí lidé uvažují o pořízení neveřejných emisí. Jinými slovy dochází k půjčování soukromým subjektům za přesně stanovený dlouhotrvající úrok. V případě potíží daného subjektu ale můžete velmi rychle přijít kompletně o celý investovaný balík finančních prostředků. Reálně tak hrozí, že místo jakéhokoli zisku půjdete do vysoké ztráty, což si pochopitelně nepřejete. Zejména High yield dluhopisy jsou značně rizikové. Mají sice potenciálně vyšší úroky, nicméně jejich rating je minimální. Na českém trhu se ovšem do této skupiny řadí drtivá většina dluhopisů.

Státní dluhopisy pro občany

Státí dluhopisy pro občany je možné sehnat v České republice na více než 900 místech. Jejich nákupem v podstatě neriskujete vůbec nic. Své finanční prostředky tímto způsobem můžete velmi solidně rozšířit. Optimální je podívat se na podrobněji informace přímo na webové stránky Ministerstva financí České republiky.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *