01_nabor

Stát se chystá nabírat nové zaměstnance

Návrh státního rozpočtu na rok 2022 počítá s vytvořením téměř 6 tisíc nových pracovních míst mezi státními zaměstnanci. Jednat by se mělo především o učitele, policisty a vojáky. Není překvapením, že pro rozpočet to bude představovat další významnou zátěž, byť nábor zrovna v těchto profesích má i své opodstatnění. Jako celek ale návrh schytává ze strany ekonomů především kritiku. Co konkrétně je mu vyčítáno a chystá stát v personální oblasti také nějaké úspory?

Nová místa

Na nárůstu počtu státních zaměstnanců se budou v roce 2022 podílet největší měrou učitelé, kterých chce stát přijmout více než 4200, policistů přibude rovná tisícovka a armáda posílí o 550 mužů a žen. Stát tak bude nabírat v oblastech, které jsou prioritní a které posílení bezesporu potřebují.

Podle kritiků je ale především ve školství nábor sám o sobě neefektivní. Státu chybí koncepce vzdělávání a jakkoliv musí být vzdělávání vrcholnou prioritou, pouhé zvýšení počtu učitelů zhoršující se výsledky českých školáků v mezinárodním srovnání nevylepší. Opět se tak ukazuje největší problém současné politické reprezentace: neřeší skutečnou podstatu problémů ale pouze „povrchově“, třebaže opticky vypadá dané řešení robustně a efektně.

01_ucitel

Foto: Pixabay

Co to bude stát?

Snižování počtu státních úředníků je předvolební mantra snad každé strany, která chce jít do voleb, tu současnou nevyjímaje. Kdo ale čeká, že masivní nábor v prioritních oblastech bude doprovázen stejně masivními škrty mezi úředníky, bude zklamán. Omezování jejich počtu se omezilo na obecou proklamaci ministryně financí Aleny Schillerové o tom, že bude spolu s ostatními ministry hledat shodu na zeštíhlení jejich úřadů. Jedinou konkrétní informací je zrušení 188 tabulkových míst Finanční správy.

V roce 2020 budou výdaje na platy státních zaměstnanců na úrovni 250 miliard korun při schodku, který je plánovaný na 500 miliard letos a 390 miliard v roce 2022. Ten samozřejmě nelze sanovat sebevětším propouštěním úředníků a úspory musí stát hledat jinde. Zmrazení platů státních zaměstnanců – tj. včetně prioritních učitelů, jejichž kvalita je ve skutečnosti mnohem důležitější než kvantita – je však v kontextu jejich nekoncepčního nabírání poněkud do očí bijícím rozporem. Přesto právě k němu chce Ministerstvo financí v honbě za úsporami sáhnout.

Zdroj infomací: https://www.e15.cz/domaci/stat-nabere-dalsi-tisice-lidi-na-platy-zamestnancu-vyda-ctvrt-bilionu-1381276

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *