Káva

Cena kávy roste – za nápoj si připlatíte

V posledním období lze na trhu rozpoznat značný nárůst ceny kávy. Zejména kávy typu arabica. Ta je nyní na rekordních hodnotách nejvýše od roku 2017. Tento trend je celosvětový, u nás v Česku však bude o něco zmírněn, jelikož vůči dolaru posiluje koruna.

Nejvyšší ceny arabicy i největší rozdíl mezi typy kávy

Káva tedy zdražuje globálně. Ceny za arabicu jsou na svém několikaletém maximu. Také se však zvyšuje rozdíl mezi cenou levnějšího druhu robusta a právě arabicou. Ten je na šestiletém maximu. Co vlastně za nárůst ceny kávy může? Nejsilnějším faktorem se ukazuje být hromadné otevírání podniků, které produkty z kávy nabízejí, po celosvětové pandemii onemocnění covid-19. Zejména se pak tyto podniky otevírají nyní v Evropě a Severní Americe. Právě v těchto oblastech jsou lidé, zejména po pandemii, ochotni si za kávu připlatit.

Naopak produkce kávy není vysoká

Výše uvedené faktory by se tedy daly nazvat jako zvýšení poptávky po kávě. Naopak nabídka kávy však tyto jevy nemusí být schopna zcela uspokojit. Například největší producent kávy na světě – Brazílie – je nyní sužován velkými suchy, které se podepisují také na hodnotách sklizené kávy. I to je tedy další faktor, který žene ceny kávy, zejména arabicy, nahoru.

V Česku je však situace rozdílná

Pokud se bavíme o rekordních hodnotách ceny kávy na celosvětových trzích, pak však musíme druhým dechem dodat, že v Česku je situace trochu jiná. Zdejší ceny kávy jsou totiž na maximu nikoli od roku 2017, ale jen od března 2020. Jak je to možné? Zejména kvůli tomu, že dolar i vůči koruně oslabuje. Máme se tedy i v našich kavárnách bát zdražování? Situace u nás asi tak horká nebude. Maximální zdražené by mělo u nás dělat maximálně 20 % ve srovnání s obdobím před pandemií koronaviru. Kavárny určitě při otevření zkusí zdražit, avšak bude rozhodující, jak tuzemští zákazníci ceny přijmou.

Zdroj dat: Peníze.cz
Náhledové foto – Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *