Kdo dosáhne na příspěvek 5 tisíc na dítě

Rodina

Vláda Petra Fialy oznámila, že jedním z nástrojů, jak chce chránit domácnosti před nástrahami zdražování energií i paliv a zdražování obecně, bude jednorázový příspěvek ve výši 5 tisíc korun na jedno dítě pro domácnost. My se dnes podíváme na to, jaké podmínky nejspíše budou s tímto příspěvkem spojeny, a kdo vlastně na příspěvek dosáhne. Pojďme na to!

5 tisíc na dítě do 18 let

Jak bude tedy nejspíše příspěvek vypadat? Vláda schválila záměr, dle kterého by měly rodiny s dětmi dostat 5 tisíc korun, jako jednorázový příspěvek na jedno dítě. Dítě v tomto ohledu bude definováno jako nezletilý do 18 let věku. Pro rodiče, kteří se starají o nezaopatřené děti ve smyslu studentů do 26 let, kteří se soustavně připravují na budoucí povolání, tak tento příspěvek určen nebude. Ne každá domácnost však bude oprávněna příspěvek získat. Dle Petra Fialy (ODS) chce vláda pomoci těm, kteří si nemohou pomoci sami. Nechce je prý nechat padnout, nadále však vláda odmítá plošná opatření. Příspěvek je tak určen jen pro ty domácnosti s dětmi, jejichž hrubý roční příjem je nižší než 1 milion korun. K tomuto záměru, který ohlásila i schválila vláda bude třeba návrh zákona. Ten by měl být poslanecké sněmovně předložen tak, aby rodiny mohly čerpat příspěvek do srpna tohoto roku.

Podmínky příspěvku

Pokud bychom tedy měli sesumírovat podmínky, které již známe z médií, pak jsou následující:

  • musí jít o rodiny, tj. domácnosti pečující o děti do 18 let,
  • rodiny musí mít hrubý příjem (oprava po vydání článku, vláda podmínky korigovala) nižší než 1 milion korun za rok, tedy zhruba 83 tisíc korun měsíčně za domácnost,
  • vláda či ministerstvo ještě upřesní, jak se bude žádat či se bude vyplácet automaticky (ministr Jurečka naznačil možnost elektronické žádosti).

Novela musí být schválena parlamentem, tj. poslaneckou sněmovnou a senátem. Celkové náklady rozpočtu by měly být asi 10 a půl miliardy korun.

Další záměry vlády

Vláda však tento příspěvek nepředstavila jako jediný. Chce také upravit pravidla rodičovské tak, aby rodiče s nižším příjmem mohly místo nynějších maximálních 10 tisíc korun měsíčně čerpat až 13 tisíc korun měsíčně. Dále chce kabinet Petra Fialy podpořit zkrácené úvazky a vyhlásit mimořádné dotace pro dětské skupiny. Toto vše je součástí balíčku, kterým chce středopravicová vláda čelit dopadům vysoké inflace.

Zdroj: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vlada-prodiskutovala-tzv–balicek-rodinne-pomoci–schvalila-i-pomoc-socialnim-sluzbam-s-pokrytim-zvysenych-nakladu-na-peci-o-uprchliky-195891/, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jednani-vlady-rust-cen-pomoc-rodinam-samozivitelkam-jurecka.A220427_052722_domaci_kop, https://www.novinky.cz/finance/clanek/prehledne-kdo-dosahne-na-jednorazovy-prispevek-na-dite-40395189#source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Náhledové foto – Shutterstock

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.