Stále více odborníků kritizuje přílišné vládní utrácení

01_rozpocet

Tradiční výroční zpráva Národní rozpočtové rady bije na poplach a jasně ukazuje, že způsob, jakým vláda zachází s veřejnými financemi je neudržitelný. A zatímco v loňské verzi zprávy bylo odhadováno, že Česká republika narazí na tzv. dluhovou brzdu za 20 let, aktuální vývoj ukazuje, že se tak stane už v roce 2024! A co je možná ještě horší, tato vláda nemá žádný plán, jak současný vývoj zvrátit.

Co je dluhová brzda?

Pojem dluhová brzda odkazuje na míru zadlužení státu, při jejímž dosažení má vláda (ať již bude jakákoliv) povinnost předložit vyrovnaný nebo přebytkový státní rozpočet. V současné době se jedná o 55 procent HDP. Je samozřejmě možné diskutovat o tom, zda by měla být tato hranice nastavená o několik procent přísněji nebo benevolentněji, to ale není to nejdůležitější. Naprosto zásadní je tempo, který se k této hranici blížíme: za jediný rok jsme se dostali tam, kde jsme původně měli být až za devatenáct let!

02_rozpocet

Foto: Pixabay

Pandemické maskování

Zvýšení schodku rozpočtu je vzhledem k několikanásobnému lockdownu a stále probíhající globální pandemii očekávatelné. Je však třeba podrobně ohlídat, co je skutečně důsledkem koronavirových opatření a co se za ně pouze schovává. A těch druhých jmenovaných je pohříchu opravdu hodně. Patří k nim například snížení daně z příjmů fyzických osob, zrušení superhrubé mzdy nebo hojně diskutované navyšování důchodů nad rámec zákonné valorizace.

Evergreenem podobných zpráv a analýz je též upozorňování na neudržitelnost důchodového systému. Stát bude muset na důchody vydávat stále více prostředků, což bude pro rozpočet představovat stále větší a větší zátěž. Vláda i přes obvyklé proklamace z minulého volebního období nebyla schopna důchodovou reformu vypracovat. Současný návrh ministrině Maláčové nelze považovat za plnohodnotný návrh důchodové reformy ani nelze předpokládat, že by do konce volebního období mohl být schválen. A navíc by podle Národní rozpočtové rady problém ve skutečnosti ještě zhoršil.

Zdroj infromací: https://www.e15.cz/domaci/do-dluhove-brzdy-muzeme-narazit-uz-za-tri-roky-varuje-narodni-rozpoctova-rada-1381572

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.